PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grand Cherokee 2001 WJ 4.7 V8 ve 1998 ZJ 5.9 V8 için hangi Motor Yağını Seçmeliyim?

dreamer98
06.Temmuz.2015, 14:15
Merhaba arkadaşlar.Grand Cherokee 2001 WJ 4.7 V8 87000 km ve 1998 ZJ 5.9 V8 84000 km araçlarım için hangi motor yağı ve yağ filtresini tavsiye edersiniz?
Araçlarımı sadece asfaltta kullanmaktayım,arazide kullanmıyorum.
Araçlarımda motor yağını ve yağ filtresini kendim değiştirmek istiyorum.
Elektronik araçlar oldugu icin biraz cekiniyorum,sensör hatası filan verir mi?
Motor yağını değiştirirken araçların kullanma kılavuzlarında yazılanların haricinde dikkat etmem gereken noktalar var mı?Hangi marka ve hangi çeşit motor yağı bu araçlar için kaliteli ve performans yönünden uygun olur?Yağ filtresi icinde marka verebilir misiniz?Hava filtresini de değiştirmek istiyorum.
Pahalı performans hava filtreleri dısında,aracın hava filtresi yuvasına uygun kaliteli hava filtresi önerebilir misiniz?
Motor yağına katkı kullanmalı mıyım?Ya da kendinden katkılı motor yağı mı tercih etmeliyim?Yoksa katkısız yağlardan mı secmeliyim?
Mopar motor yağı ve yağ filtresi,hava filtresi bulabilir miyim?
Biraz detaycıyım cok soru sordum kusura bakmayın,bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar düsüncelerini paylasırlarsa sevinirim.

erolkan
06.Temmuz.2015, 14:56
Merhaba Benim aracım 4,7 lpg li ve 239000km de..Yağımı 10/40 castrol edge yarı sentetık yağ kullandım.Yağ filitresini ve hava filitresini ise orjınal ınternet üzerinden getirttim ve burada sanayide taktırdım.Diffransiyel yağlarını ve ilavesini ise Yetkili servisten mopar marka getirtip onuda burada değiştirdim..
Katkı sizin aracın km için çok erken bence.Gerçi benım araç için bile araştırdıgımda ek katkıların araca konulan yağların kımyasal yapısını bozma ihtimalinden bahsedildiği için vazgeçtim..
Bence kutu içi hava filitresinden vazgeçmeyin.Açık hava filitre kullanımının zamanla hava akışmetresini bozabilecegi söylenıyor ama tabii ki bozulan varmı onu bilmiyorum :)

dreamer98
06.Temmuz.2015, 15:11
Merhaba Benim aracım 4,7 lpg li ve 239000km de..Yağımı 10/40 castrol edge yarı sentetık yağ kullandım.Yağ filitresini ve hava filitresini ise orjınal ınternet üzerinden getirttim ve burada sanayide taktırdım.Diffransiyel yağlarını ve ilavesini ise Yetkili servisten mopar marka getirtip onuda burada değiştirdim..
Katkı sizin aracın km için çok erken bence.Gerçi benım araç için bile araştırdıgımda ek katkıların araca konulan yağların kımyasal yapısını bozma ihtimalinden bahsedildiği için vazgeçtim..
Bence kutu içi hava filitresinden vazgeçmeyin.Açık hava filitre kullanımının zamanla hava akışmetresini bozabilecegi söylenıyor ama tabii ki bozulan varmı onu bilmiyorum :)

Erol Bey ayrıntılı cevabınız için öncelikle teşekkür ederim,araçlarımda lpg yok.
Yurtdışı alışverişi yapıyorum fakat aracımla ilgili bi alışveriş daha yapmadım,dediginiz gibi katkı ile ilgili birkaç olumsuzluk bende duymustum,suan icin katkıdan vazgeçtim.İlk başta yağ ve hava filtresini öncelikli olarak mopar seçerim.Diferansiyel yağlarını ilerki zamanlarda değiştirmeyi düşünüyorum,sizin gibi mopar tercih ederim.
Eger bi mahsuru yoksa yağ filtresi ve hava filtresini aldıgınız yurtdışı sitesinin linkini özelden mesaj atabilirseniz sevinirim.

erolkan
06.Temmuz.2015, 15:25
Yurtdışından almadım yurtiçinden aldım.Google da aratırsanız bol miktarda satış yapan yer bulabılırsınız.Yurtdışında da ebay dan alabılırsınız ama bu parçalar için oradan getirtip beklemenıze değmez..

erolkan
06.Temmuz.2015, 15:26
Ben n11.com sitesinden getirtmiştim..Şimdi ise ebaydan k&N kutu içi filitre getirmeyi düşünüyorum.Yurtiçinden daha uygun fiyatlı ve 1 ay beklemeye değer bence..

dreamer98
06.Temmuz.2015, 16:19
Ben n11.com sitesinden getirtmiştim..Şimdi ise ebaydan k&N kutu içi filitre getirmeyi düşünüyorum.Yurtiçinden daha uygun fiyatlı ve 1 ay beklemeye değer bence..

Haklısınız,yurtiçi sitelerden arastırırım,yurtdısı bazı ürünlerde uygun oluyor ,bazılarında degil.Önerileriniz için tekrar sağolun.

dreamer98
06.Temmuz.2015, 18:13
WJ 4.7 aracımın kullanma kılavuzunda motor yağı için şu sekilde yazıyor. ''API sertifikalı. Doğru SAE tipi için motor yağı viskozite tablosuna başvurun'' diyor. Motor yağı vizkozite tiplerin grafiginde 5W-30 (Preferred) ve 10W-30 dan bahsediliyor,preferred 'in türkçe anlamı tercihli,öncelikli demek yani 5W-30 (Tercihli ,öncelikli) Grafigin alt kısmında bir dahaki yağ değişiminden önce beklenen sıcaklık aralığını yazmış,yani 5W-30 (Preferred) ve 10W-30 bu aralıklarda farklılıklar var.

ZJ 5.9 un kullanma kılavuzunda motor yağı için şu sekilde yazılmış. ''API sınıfı SH Energy Conserving Mopar Oil ya da eşdeğeri.Tercihen SAE 15V-40 Viskozite dereceli yağ.Avrupa 10W-30 viskozite dereceli olan da kullanılabilir.''
Multi-viskosite yağlar, motorunuzu çok çeşitli kullanım sıcak ve şartlarına karşı korurlar ve dolayısıyla bütün yıl kullanılabilirler.Seçeceginiz yağdaki akışkanlığa karar verirken ,motor yağı akışkanlık tablosuna bakarak, bir sonraki yağ değişimine kadar beklenen en düşük sıcaklığı gözönünde bulundurunuz demiş.Motor yağı viskozite dereceleri tablosunda 10W-30 ve 5W-30 olarak göstermiş.Tabloda alt kısımda bir sonraki yağ değişiminden önce tahmini sıcaklık değerleri yazmış.
Sormak istedigim bu tabloların alt kısmındaki sıcaklık aralıgındaki bir sonraki yağ değişiminden önce tahmini sıcaklık değerlerinin ne anlama geldigini acıklayabilir misiniz?Yağ seçiminde bu değerleri kullanma kılavuzundaki değerlere göre mi secim yapıcam?

WJ 4.7 için önceden bi yetkili servis raporunda motor yağı için Mobil 1 ve 5W-30 yazmışlar.

WJ 4.7 ve 5.9 daki grafiklerde iki ceşit göründügü halde motorlar farklı oldugu icin grafigin altındaki yağ değişiminden önce tahmini sıcaklık değerlerinin aralıklarında farklılıklar var.
WJ 4.7 için kullanma kılavuzundaki 5W-30 uygun gibi görünüyor
fakat 5.9 ZJ kullanma kılavuzunda geniş aralık olarak bakınca 10W-30 daha uygun gibime geliyor fakat motor yağı konusunda pek tecrübem yok,o yuzden sadece yorum yapıyorum,kesin budur diyemem.

ZJ 5.9 için kullanma kılavuzunda 10W-30 un aralıgı daha geniş,10W-30 için aralık -18 derece ile 38 dereceden biraz gecen ok isareti ile gösteriyor.5W-30 için grafikte 16 dereceden başlıyor -29 dereceyi biraz gecen ok işareti ile gösteriyor.

WJ 4.7 kullanma kılavuzunda 5W-30 (Preferred)yani tercihli öncelikli olanda 38 dereceden baslıyor ve -29 dereceyi biraz geçen ok isareti ile gösteriyor. 10W-30 için -18 dereceden başlıyor 38 dereceyi geçen ok işareti ile gösteriyor.