PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4x4 tüüüvvtürk muayene

pikniktip
04.Haziran.2015, 16:17
slm arkadaşlar bunu jeep bölümüne yazdım ama genel olarak
4x4 araçların muayenedeki yaşaması muhtemel sıkıntıları paylaşalım istedim.

mesela ayrılıpta gelemeyen 4x4 ler
fırlayan seyyar rollerlar
4 kemer 5 koltuk
5 kemer 4 koltuk zırvalıkları gibi :)

pikniktip
04.Haziran.2015, 16:18
ilk soruda benden olsun
muayene istasyonundan korkan bir insan
wj'sinin ön şaftını söküp gidebilirmi?
giderse bu sebepten dolayı sınıfta kalabilir mi?

Han Solo
04.Haziran.2015, 18:00
ilk soruda benden olsun

ilginç? bence anlamazlar ....

mjz66
04.Haziran.2015, 22:42
ilk soruda benden olsun

Niye korkuyorsun ki muayeneden hayirdir:) on saft cikartmak niye yaa:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

dreamer98
05.Haziran.2015, 00:17
Muayenede şase numarasını arıyorlar,diger modellerin şase numarası nerede bilmiyorum ama 2001 4.7 wjimde bagajda istepne kapagını kaldırınca sag tarafta tampona yakın halıfleksin kenarından görünüyor,şase numarasını göstermesem ,arayıp duracaktı motoru.Aracı teslim etmeden önce emniyet kemerlerini de taktım.Görevli aracı daha önceki muayenede Koltuk Sayısı (Sürücü dahil) 4 yazıyor diye muayeneden kalmıstım,sonra ruhsatı yeniledim ve koltuk sayısı (Sürücü dahil) 5 yolcu diye düzelttirdim,muayeneye tekrar girdim.Önceki muayeneye kadar araç kaç yıldır 4 yolcuyla nasıl gecmiş enteresan. 4x4 araçlarla ilgili ilgili
asagıdakiş linkte önemli acıklamalar var.
http://www.techturkey.com/forum/makaleler-teknik-bilgiler/178565-4x4-arac-sahipleri-dikkat.html

mossin nagant
05.Haziran.2015, 00:24
subaruyu iskenderunda muayneye sokmadan önce aradım.
Free roller varmı araba sürekli 4 çeker diye.
adamın cevabı basitti.
abi sen getir biz ayırırız onu :)
özgüvene bak :D

dreamer98
05.Haziran.2015, 00:37
ZJ ve WJlerde muhtemelen viscous coupling vardır.Bence muayenede cok dikkat etmek gerekir.
Acaba muayenede yanlış müdahale sonucunda bu araçlarda viscous couplingte bozulma olursa nasıl anlaşılabilir ve herhangi bi hata kodu verir mi?

mossin nagant
05.Haziran.2015, 00:46
Direk anlaşılıyor hiç merak etme :D

dreamer98
05.Haziran.2015, 01:04
Direk anlaşılıyor hiç merak etme :D

Verdigim linkte pek anlasılmaz demişler,fakat virajlarda kasma yapabilirmiş,aracın yol tutusu değişirmiş ama wj ve zjlerde durum nasıl onu merak ettim.Sizin bu konuda tecrübeniz var mı?Ne şekilde anlaşılır?Allah bilir önceki muayenelerde sürekli 4x4leri ne sekilde test ediyorlardı,ilk sahibi değilsek, aracın geçmiş yıllarda muayenelerde neler yaşandıgını bilemeyiz.

ankaralı
05.Haziran.2015, 10:19
geçen hafta cuma-cumartesi muayeneye gittim.bana hiç sıkıntı çıkarmadılar sadece zenon farlardan dolayı ilk gün onay vermedi degiştir gel dediler.bende degiştirdim ertesi gün 10 dk da onay verdiler.hayırlı olsun dediler gönderdiler..

pikniktip
05.Haziran.2015, 12:31
Niye korkuyorsun ki muayeneden hayirdir:) on saft cikartmak niye yaa:)

korkuyorum çünkü deneyimsiz ve bilgisiz olan bazı muayana görevlileri 4 çekerden 2 çekere düşmediği halde
fren testini beceremiyorlar (avare roller zımbırtısını kullanmıyorlar sonra frene asılınca şenlik başlıyor. viscous coupling ve bi takım parçalar hasar görebiliyor diye uyarılar var forumlarda. yapılacak şey ya yolda fren testi yada avare roller kulanılmasıymış derler

pikniktip
05.Haziran.2015, 12:33
Muayenede şase numarasını arıyorlar,diger modellerin şase numarası nerede bilmiyorum ama 2001 4.7 wjimde bagajda istepne kapagını kaldırınca sag tarafta tampona yakın halıfleksin kenarından görünüyor,şase numarasını göstermesem ,arayıp duracaktı motoru.Aracı teslim etmeden önce emniyet kemerlerini de taktım.Görevli aracı daha önceki muayenede Koltuk Sayısı (Sürücü dahil) 4 yazıyor diye muayeneden kalmıstım,sonra ruhsatı yeniledim ve koltuk sayısı (Sürücü dahil) 5 yolcu diye düzelttirdim,muayeneye tekrar girdim.Önceki muayeneye kadar araç kaç yıldır 4 yolcuyla nasıl gecmiş enteresan. 4x4 araçlarla ilgili ilgili
asagıdakiş linkte önemli acıklamalar var.
http://www.techturkey.com/forum/makaleler-teknik-bilgiler/178565-4x4-arac-sahipleri-dikkat.html

evet benimde buraya koyacağım link bu idi :)

dreamer98
05.Haziran.2015, 14:57
evet benimde buraya koyacağım link bu idi :)

Kusura bakmayın önce davranmışım :)Ama dediginiz gibi cok dikkat etmek gerekiyor,muayeneye gidince iş işten geçmeden oradaki muayene görevlisine söylemek gerekiyor.Yoldaki fren testini nasıl yapıyorlar onu da bilmiyorum,cok sert yaparlarsa yolun durumuna göre lastiklerin aşınmasınada sebep olabilir ama düzgün bi sekilde denerlerse, cok asırı sert fren yapmazlarsa ve muayene memuru kabul ederse yolda fren testi yaptırılabilir.Ayrıca baska bi secenekte seyyar fren test cihazı varmış.

Muayenede seyyar fren test cihazı varsa o zaman seyyar fren test cihazını mı, Avare roller mi yoksa yolda fren testini mi tercih etmeliyiz bilemiyorum.

pikniktip
05.Haziran.2015, 15:26
Kusura bakmayın önce davranmışım :)Ama dediginiz gibi cok dikkat etmek gerekiyor,muayeneye gidince iş işten geçmeden oradaki muayene görevlisine söylemek gerekiyor.Yoldaki fren testini nasıl yapıyorlar onu da bilmiyorum,cok sert yaparlarsa yolun durumuna göre lastiklerin aşınmasınada sebep olabilir ama düzgün bi sekilde denerlerse, cok asırı sert fren yapmazlarsa ve muayene memuru kabul ederse yolda fren testi yaptırılabilir.Ayrıca baska bi secenekte seyyar fren test cihazı varmış.

Muayenede seyyar fren test cihazı varsa o zaman seyyar fren test cihazını mı, Avare roller mi yoksa yolda fren testini mi tercih etmeliyiz bilemiyorum.

bende sizin okuduğunuz yazıları okudum hatta 2012-2013 senelerinde başka forumlarda yazılmış yazılarıda okudum.
simdi umarım teknik elemanlar biraz daha bilgi sahibi olmuştur diye umuyorum ama genede şaftı söküp gideyim diye düşünüyorum.
korkulu rüya görmektense. bakalım ne olacak 26 haziranda belli olur durum burayada yazarım.

arnavut
06.Haziran.2015, 00:50
bende sizin okuduğunuz yazıları okudum hatta 2012-2013 senelerinde başka forumlarda yazılmış yazılarıda okudum.
simdi umarım teknik elemanlar biraz daha bilgi sahibi olmuştur diye umuyorum ama genede şaftı söküp gideyim diye düşünüyorum.
korkulu rüya görmektense. bakalım ne olacak 26 haziranda belli olur durum burayada yazarım.
Dinç abi ön şaftı sökersen muayenede kusurlu olur ve geçemezsin aracın sürekli 4 çeker bu durumda ön şaftın olmaması ağır kusur olur.. İstasyonlarda seyyar roller var fren testini onunla yapıyorlar....

aybarsdnr
06.Haziran.2015, 02:22
arazi donanımlı (vinç, demir tampon, yükseltme, aydınlatma vs.) gibi araçlarda nelere dikkat etmek gerekir? standart araçlardan ziyade bu tarz yapılı araçların durumu daha muamma gibi.

örnek vermek gerekirse, arkadaşım donanımlı suzukisini götürürken delici ve yayıcıların kapaklarını takmış (uyarılardan dolayı) fakat, hafif kusur yazılmış. sebep "ise sislerin önü kapalı". biraz duruma göre yorumluyorlar galiba

erolkan
06.Haziran.2015, 10:29
Ben wj ile muayneye girdiğimde önce arkalara roller koymadılar.Teste başladıktan 3-5sn sonra araç rollerdan atınca kendını arkaya da roller koyup testi bitirdiler..
Xenon dan dolayı kaldım,normal sarı ampullerı takıp tekrar girdim..
Yazılan hafif kusurlar ise;
-lpg etkiketi yok
-sis far yönü hatalı

pikniktip
08.Haziran.2015, 17:57
Ben wj ile muayneye girdiğimde önce arkalara roller koymadılar.Teste başladıktan 3-5sn sonra araç rollerdan atınca kendını arkaya da roller koyup testi bitirdiler..
Xenon dan dolayı kaldım,normal sarı ampullerı takıp tekrar girdim..
Yazılan hafif kusurlar ise;
-lpg etkiketi yok
-sis far yönü hatalı

işte o rollerdan fırladımı viscous coupling denen zımbırtının hasar görme anı işte o an diyorlar

pikniktip
08.Haziran.2015, 17:58
Dinç abi ön şaftı sökersen muayenede kusurlu olur ve geçemezsin aracın sürekli 4 çeker bu durumda ön şaftın olmaması ağır kusur olur.. İstasyonlarda seyyar roller var fren testini onunla yapıyorlar....

işte bende buna emin olamamıştım
o zaman seyyar roller yada yol testi diye ısrar edeceğiz.

erolkan
08.Haziran.2015, 18:01
işte o rollerdan fırladımı viscous coupling denen zımbırtının hasar görme anı işte o an diyorlar
O zaman çoğu 4*4 lerde aynı aşınma oluyor. Subaruyu muayeneye götürdüğümde bende önce tiguan 4 motion vardı. Onuda aynı şekilde önce arkaya roller koymadan yapmak istediler o araçtada arkalar tepki verince arkayada roller koyarak testi tamamladılar..

Xperia Z

erolkan
08.Haziran.2015, 18:02
Yani tüm tüvtürk istasyonlarına "4*4 araçlarda test yapılırken bütün tekerleklere roller koyulacak" diye yzaı göndermek o kadar zormu?

Xperia Z

pikniktip
09.Haziran.2015, 13:10
işin içinde insan olunca :) zor oluyor heralde

dreamer98
11.Haziran.2015, 00:34
işin içinde insan olunca :) zor oluyor heralde

Muayene istasyonlarından birine baska bi binek aracımı muayeneye götürdüm,hangi istasyon şubesi oldugunu acıklayamayacagım.
Muayeneden gectikten sonra dayanamayıp, danışmaya gidip sürekli 4x4 jeeplerle ilgili muayene durumunu sordum,muayene istasyonunda araçların girdigi peron mu denir bilmiyorumda bölümlerde, peronun kepenginin kapandıgı yerde ilk basta roller var fakat sabit.Peronun kepengi kapandıgında yani sabit roller icerde kalıyor,danışmadaki görevlinin bahsettigi durumdan anladıgım kadarıyla bahsedeyim.

İlk basta araç perona girdiginde ilk olarak ön tekerlekler sabit rollere giriyor ve sabit rollerde aracın ayırıp ayırmadıgı kısa süreli kontrol ediliyor dedi.Muayene memuruna aracım sürekli 4x4 desemde aracın ayırıp ayırmadıgını ilk başta ön tekerlege gelen sabit rollerle muayene memuru deniyor dedi, eger araç sürekli 4x4 ise ayırmadıgı icin o zaman aracın ön tekerlekleri sabit rollerden cıktıktan sonra arka tekerlekler sabit rollere girince aracın ön tarafı kaldırılıp ön tekerleklerin altına seyyar roller konuluyor, yani aracın arka tekerlekleri sabit rollerde, ön tekerlekleri seyyar roller üzerinde iken fren testi yapılıyor dedi.Eğer araç sürekli 4x4 olmasaydı o zaman ön tekerleklere seyyar roller koymuyoruz dedi.Çalışma sistemimiz bu sekilde dedi.

Diger muayene istasyonlarında da aynı şekilde mi uygulanıyor bilmiyorum.Fakat benim fikrim sürekli 4x4 aracın ön tekerlekleri ilk basta sabit rollere girince arka tekerlekler patinaj yapar,arka tekerleklerin patinaj yaptıgı kısımda yani peron kepenginin dısındaki bölüm oluyor, muayene icin bekleyen araçların oldugu bölüm,yani o anda aracın arka tekerleklerinin kısa da olsa patinaj cektigi an viscous coupling parçasının zarar görme ihtimali oldugunu düsünüyorum,fakat görevli sabit roller yani fren test cihazı diye de geciyor galiba, denenen kısımda kücük araçların girdigi peronlardaki rollerler cok güclü olmadıkları icin araca zarar vermez dedi, agır vasıta kısmındaki rollerler daha güclüymüş.Danışmadaki memur daha önceden acık alanda fren testi yapılırdı dedi fakat bu sistem daha güvenli dedi.

Cok ısrar edilirse ilk girişteki sabit rollere aracın ön tekerleklerini sokmadan aracı öne alma ihtimali var mı bilmiyorum,cünkü rollerler arasında aracın gecebilecegi düz zemin var mı dikkatli bakamadım,eger sabit roller peron kepenginin acılıdıgı yerin başında olmasaydı ve ileriye konulsaydı o zaman ön tekerlekler sabit rollere gelince, hemen aracın arkası kaldırılıp seyyar roller konulup ilk basta aracın ayırıp ayırmadıgı denenmeyecegi için bana daha saglıklı olur gibime geldi.
İlk başta sürekli 4x4 aracın acaba ayırıp ayırmadıgının kontrol edilmesi bana dogru gelmedi,her istasyonda bu sabit roller yerleri aynı mıdır farklı mıdır bilmiyorum.
Bu konuda tecrübem olmadıgı icin kendi yorumlarım için kesin doğrudur diyemem.Konuyu fazla ayrıntıya girip uzattım farkındayım fakat yazımı okuyan herkese teşekkür ederim.

pikniktip
11.Haziran.2015, 10:24
Muayene istasyonlarından birine baska bi binek aracımı muayeneye götürdüm,hangi istasyon şubesi oldugunu acıklayamayacagım.
Muayeneden gectikten sonra dayanamayıp, danışmaya gidip sürekli 4x4 jeeplerle ilgili muayene durumunu sordum,muayene istasyonunda araçların girdigi peron mu denir bilmiyorumda bölümlerde, peronun kepenginin kapandıgı yerde ilk basta roller var fakat sabit.Peronun kepengi kapandıgında yani sabit roller icerde kalıyor,danışmadaki görevlinin bahsettigi durumdan anladıgım kadarıyla bahsedeyim.

İlk basta araç perona girdiginde ilk olarak ön tekerlekler sabit rollere giriyor ve sabit rollerde aracın ayırıp ayırmadıgı kısa süreli kontrol ediliyor dedi.Muayene memuruna aracım sürekli 4x4 desemde aracın ayırıp ayırmadıgını ilk başta ön tekerlege gelen sabit rollerle muayene memuru deniyor dedi, eger araç sürekli 4x4 ise ayırmadıgı icin o zaman aracın ön tekerlekleri sabit rollerden cıktıktan sonra arka tekerlekler sabit rollere girince aracın ön tarafı kaldırılıp ön tekerleklerin altına seyyar roller konuluyor, yani aracın arka tekerlekleri sabit rollerde, ön tekerlekleri seyyar roller üzerinde iken fren testi yapılıyor dedi.Eğer araç sürekli 4x4 olmasaydı o zaman ön tekerleklere seyyar roller koymuyoruz dedi.Çalışma sistemimiz bu sekilde dedi.

Diger muayene istasyonlarında da aynı şekilde mi uygulanıyor bilmiyorum.Fakat benim fikrim sürekli 4x4 aracın ön tekerlekleri ilk basta sabit rollere girince arka tekerlekler patinaj yapar,arka tekerleklerin patinaj yaptıgı kısımda yani peron kepenginin dısındaki bölüm oluyor, muayene icin bekleyen araçların oldugu bölüm,yani o anda aracın arka tekerleklerinin kısa da olsa patinaj cektigi an viscous coupling parçasının zarar görme ihtimali oldugunu düsünüyorum,fakat görevli sabit roller yani fren test cihazı diye de geciyor galiba, denenen kısımda kücük araçların girdigi peronlardaki rollerler cok güclü olmadıkları icin araca zarar vermez dedi, agır vasıta kısmındaki rollerler daha güclüymüş.Danışmadaki memur daha önceden acık alanda fren testi yapılırdı dedi fakat bu sistem daha güvenli dedi.

Cok ısrar edilirse ilk girişteki sabit rollere aracın ön tekerleklerini sokmadan aracı öne alma ihtimali var mı bilmiyorum,cünkü rollerler arasında aracın gecebilecegi düz zemin var mı dikkatli bakamadım,eger sabit roller peron kepenginin acılıdıgı yerin başında olmasaydı ve ileriye konulsaydı o zaman ön tekerlekler sabit rollere gelince, hemen aracın arkası kaldırılıp seyyar roller konulup ilk basta aracın ayırıp ayırmadıgı denenmeyecegi için bana daha saglıklı olur gibime geldi.
İlk başta sürekli 4x4 aracın acaba ayırıp ayırmadıgının kontrol edilmesi bana dogru gelmedi,her istasyonda bu sabit roller yerleri aynı mıdır farklı mıdır bilmiyorum.
Bu konuda tecrübem olmadıgı icin kendi yorumlarım için kesin doğrudur diyemem.Konuyu fazla ayrıntıya girip uzattım farkındayım fakat yazımı okuyan herkese teşekkür ederim.

Muayene istasyonlarının dizaynı hep aynı sanırım. Ama içindeki elemanlar başka başka

kuzeyli
12.Haziran.2015, 18:56
Benim arac muayenemde, görevli personele sürekli 4 çeker oldugunu söyleyince aracı kendisi başka bir perona alıp orada seyyar roller koyup test yaptı. Deneme olayına hiç girmeden işi bitirdi.

dreamer98
13.Haziran.2015, 02:19
Benim arac muayenemde, görevli personele sürekli 4 çeker oldugunu söyleyince aracı kendisi başka bir perona alıp orada seyyar roller koyup test yaptı. Deneme olayına hiç girmeden işi bitirdi.

Cevabınız için teşekkür ederim.Görevli personelin aracınızı başka perona aldıgı bölümde acaba sabit rollerin yerine bakabildiniz mi? Hemen kepengin acıldıgı yerde miydi yoksa daha ilerde miydi? Ön tekerlekler ve arkadakilerde mi hangilerinde sabit roller vardı?
Yoksa ön ve arka tekerlekler icin hepsine mi seyyar roller koydu merak ettim.

kuzeyli
13.Haziran.2015, 23:08
Ön taraf sabit roller arkalar seyyardı. Kepengin acıldıgı yerde biraz ilerdeydi sabit roller.

Cevabınız için teşekkür ederim.Görevli personelin aracınızı başka perona aldıgı bölümde acaba sabit rollerin yerine bakabildiniz mi? Hemen kepengin acıldıgı yerde miydi yoksa daha ilerde miydi? Ön tekerlekler ve arkadakilerde mi hangilerinde sabit roller vardı?
Yoksa ön ve arka tekerlekler icin hepsine mi seyyar roller koydu merak ettim.

GC2013
14.Haziran.2015, 12:20
Ilk girişte yapıyorlar Kontrolü, önler sabit, arkalar hareketli roller. Bana bilinçli Görevli denk gelmişti, abi 2 çeker oluyor mu olmuyorsa roller alıp geleyim diye.

In Vino Veritas in Aqua Sanitas

toporomboz
21.ubat.2016, 00:04
bugün hayatımın en keyifli tuv muayenesini yaptırdım....
4x4 için seyyar roller gerektiğinden tedirgindim...ama marmaris'e gittiğimde tuv muayenesini yapan eleman meğerse benim 5,9 un hastasıymış :) görünce esat abinin arabası değilmi dedi meğerse oda talipmiş araç satılık olduğunda almak nasip olmamış...yeniden 5,9 u görünce keyifle itina ile rollerları yerleştirdi kusursuz bir şekilde kontrolleri yaptı hem ben sorun yaşamadığım için oda aklında kalan 5,9 u yeniden görmenin verdiği keyfi yaşadık.......tedirgin gittim keyifle döndüm.. :)186118621863

mjz66
21.ubat.2016, 05:06
Cakma 5.9 bu Ilhan abi:) bi sor neden diye?!!

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

FuatD
21.ubat.2016, 10:28
Cakma 5.9 bu Ilhan abi:) bi sor neden diye?!!

Jantlar ile ilgili diyorsun değil mi? [emoji1] Bu araca ben de çok bakmıştım bir hikayesi vardı, orjinal jantlar ile beraber bunları da vermişti herhalde eski sahibi :)

mjz66
21.ubat.2016, 14:06
Jantlar ile ilgili diyorsun değil mi? [emoji1] Bu araca ben de çok bakmıştım bir hikayesi vardı, orjinal jantlar ile beraber bunları da vermişti herhalde eski sahibi :)
Aynen bravo:) olmaz oyle is, biz 5.9 janti takiyor muyuz:)

toporomboz
21.ubat.2016, 21:09
Aynen bravo:) olmaz oyle is, biz 5.9 janti takiyor muyuz:)

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiömürsünüz arkadaşlar çakma değil nylon 5,9 :) bu arabanın hikayesi çoookkk uzun.üzerinde 2008 -2011 model aralığındaki jeep grand cherokee 2,8 crd için 17 inch jantlar varmış *****http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-orijinal-chrysler-marka-cherokee-jeep-icin-17-inch-jant-lastik-242604132/detay/ ***** üzerindekileri yeniden satın almış AMA 5,2 jantları benim daha çok hoşuma gidiyor onun için orijinal 5.9 5 kollu jantları takmayı hiiççççç düşünmedim stepnesi 0 kullanılmamış .yakında nasip olursa benimle aynı zamanda bu makinaya bakıp tereddüte düşen geze-gen den birisine transfer olabilir....sürprizzzzzzzzzzzzzz......

not=levent kardeşim senin 5.2 de benim farkettiğim seninde şaşırdığın kapı döşemeleride sanki 5.9 gibiydi dimiiiii :)
5.2 5.9 farketmezzzzz neticede HEPSİ ZJ .....
not2= benim hakan kardeşime sattığım 5.2 izmirde galeride satılık
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-mazzini-keyif-surdurur-bayi-titanyum-kaplama-hediye-274523854/detay/

mjz66
21.ubat.2016, 21:19
ömürsünüz arkadaşlar çakma değil nylon 5,9 :) bu arabanın hikayesi çoookkk uzun.üzerinde 2008 -2011 model aralığındaki jeep grand cherokee 2,8 crd için 17 inch jantlar varmış *****http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-lastik-takimlari-orijinal-chrysler-marka-cherokee-jeep-icin-17-inch-jant-lastik-242604132/detay/ ***** üzerindekileri yeniden satın almış AMA 5,2 jantları benim daha çok hoşuma gidiyor onun için orijinal 5.9 5 kollu jantları takmayı hiiççççç düşünmedim stepnesi 0 kullanılmamış .yakında nasip olursa benimle aynı zamanda bu makinaya bakıp tereddüte düşen geze-gen den birisine transfer olabilir....sürprizzzzzzzzzzzzzz......
Ohooo Ilhan aga...tam cakma is yaa:) 2.7 janti yok 5.2 janti:) olmaz efendim takin normali neyse!!!

GC2013
21.ubat.2016, 21:27
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160221/98b6535215476d55fe87d8f19a77ea4b.jpg

Bu jant Nasıl sevilmez be abi:)

toporomboz
21.ubat.2016, 22:35
:) zj candır jantları can can dır ...en azından stepnem 5 kollu 5.9 hiç yere değmemiş....

Han Solo
22.ubat.2016, 17:26

o nasıl jant beeee

Han Solo
08.Nisan.2016, 01:48
Hah geldi muayenem 15 nisanda doluyor.. bakalim ne olacak. Once ceki demiri projesini halledeyim sonra randevu ...bi kerede gecmezse yakarim o 5.9 u

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kadir
08.Nisan.2016, 05:55
Hah geldi muayenem 15 nisanda doluyor.. bakalim ne olacak. Once ceki demiri projesini halledeyim sonra randevu ...bi kerede gecmezse yakarim o 5.9 u

Sakın yakayım deme teklif geçerli al 5.2 yi ver 5.9 u [emoji23] tek seferde geçer Abbas [emoji1303]

degrente
09.Nisan.2016, 09:39
İstanbulda 4X4 ler için muayene istasyonu olarak Şile'yi tavsiye ederim 2 defa Şile'de aracımı muayene ettirdim ne ön demir tampon için proje sordular ne de yükseltme ve vinç için baktıkları önemli iki nokta frenler ve ön takımlar eğer poryalarda ve rotlarda boşluk varsa hemen çakıyorlar ağır kusur buna çok dikkat edin.Muayeneye gitmeden fren ayarlarınızı yaptırın ve ön takımları kontrol ettirin gerisi hafif kusur hatta demir tampon,vinç,yükseltme hiç kusursuz geçti.Aracınızda LPG var ise tüpünüzün son kullanma tarihine dikkat edin birde LPG etiketi olmasını istiyorlar aracın arka canımda

K@RUB
02.Mays.2016, 13:10
Arkadaşlar bizim araçların motor numaraları nerede ? İki üç kez baktım göremedim:)

Han Solo
02.Mays.2016, 14:24
Arkadaşlar bizim araçların motor numaraları nerede ? İki üç kez baktım göremedim:)

boşver bakma zor bi yerde tüv de bakmıyor bildiğim kadarıyla ...

ahimrek
02.Mays.2016, 15:32
Direksiyon pompasının altında. Üstten görmek çok zor. Liftte görebilirsin....

K@RUB
02.Mays.2016, 15:48
Yarın muayene var, her yerde aradım :) neyse hayırlısı inşallah bitsin de sağ salim

- - - Mesaj Birleştirme - - -

Direksiyon pompasının altında. Üstten görmek çok zor. Liftte görebilirsin....

Teşekkür ederim, sanırım tüvtürk de bakmayacak :)

ahimrek
02.Mays.2016, 15:50
Vize Bölümü bitmediyse ruhsatınız da hafif kusur olarak geçer.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mjz66
02.Mays.2016, 16:24
Yarın muayene var, her yerde aradım :) neyse hayırlısı inşallah bitsin de sağ salim

Teşekkür ederim, sanırım tüvtürk de bakmayacak :)
Bakmaz, frenler sağlam olsun yeter, gerisi kolay:)

Han Solo
02.Mays.2016, 20:38
yıllar sonra muayene için cuma 10:30 a mimarsinandan randevu aldım...ilk yardım çantası dışınd birşey lazım mı yedek lastik almıyorum yanıma...patlak spreyi alacağım sadece. bir de çeki demiri işletecceğim ama elektrik soketini çıkardım acaba soketi görmek isterler mi ?

K@RUB
02.Mays.2016, 21:10
Levent abi bakalım ya bahtsız bedevi olmaktan korkuyorum:)

Başkan, ben stepneyi yaptırdım, yanımda köpükten 2 tane var 4 lastiği 26 psi getirecek, iki tane yangın tüpü iki tane sağlık çantası :) frenleri test ettim el freni dahil ön arka sorunsuz geçiyor, hayırlısı yarın ak kara çıkacak şile de :)

GC2013
02.Mays.2016, 21:13
Gazanız mübarek olsun

archway
02.Mays.2016, 23:11
Mert Başkan Çek'i Demir'ini neden işleteceksin ? Benim bildiğim 4x4 lerde ruhsatta M1G yazıyorsa işletmenize göre yok çünkü sadece 4x4 lere veriliyor M1G yazısı ruhsatta varsa sıkıntı olmuyor emniyet onu kendi yazıyor ruhsata

Han Solo
02.Mays.2016, 23:35
Mert Başkan Çek'i Demir'ini neden işleteceksin ? Benim bildiğim 4x4 lerde ruhsatta M1G yazıyorsa işletmenize göre yok çünkü sadece 4x4 lere veriliyor M1G yazısı ruhsatta varsa sıkıntı olmuyor emniyet onu kendi yazıyor ruhsata
Yok valla bunu ilk defa duydum islenmesi gerekiyor.aracin sinifi m1g.olsa bile

archway
02.Mays.2016, 23:40
Yok valla bunu ilk defa duydum islenmesi gerekiyor.aracin sinifi m1g.olsa bile

Benim polis arkadaş söylemişti tabi tam detaylı bilmiyorum proje ve işletmeye gerek yok demişti

Han Solo
03.Mays.2016, 00:28
Benim polis arkadaş söylemişti tabi tam detaylı bilmiyorum proje ve işletmeye gerek yok demişti

valla varsa da öyle birşey geçti artık ben projeyi aldım işlensin çıksın aradan

Excalibur
03.Mays.2016, 01:00
yıllar sonra muayene için cuma 10:30 a mimarsinandan randevu aldım...ilk yardım çantası dışınd birşey lazım mı yedek lastik almıyorum yanıma...patlak spreyi alacağım sadece. bir de çeki demiri işletecceğim ama elektrik soketini çıkardım acaba soketi görmek isterler mi ?

Çeki demiri orjinal olanlar yani seyyar söküp takılan topuz dahi.Eğer uzun yol gidilecek römörk çekilecek ise işletmek ve elektrik trafikçe gerekli.

Projeli sabit yapıldıysa da elektrikli ve ruhsata işlenmiş olması aranıyor ki sinyalizasyon sorunsuz çalışsın.

K@RUB
03.Mays.2016, 16:34
Evet ilk seferde geçemedik çok mutluyuz:@ 3 hafif kusur 1 ağır kusur :) direksiyon pompası kaçakları ağır kusur, 4lü işaret lambaları farklı çalışıyor( bu bedir dedim abi öndekiler bi yamdaki bi baştaki yanıyor bu nasıl bişiry dedi, sadece güldüm:) ikisi de far yönü ve şiddeti hatalı ve az :) bir soraki sefere artık:)

* not Şile tüvtürk çalışanları iyi olsa da artık orası da yoğun hafta içi bile

Beatrix
03.Mays.2016, 21:05
Evet ilk seferde geçemedik çok mutluyuz:@ 3 hafif kusur 1 ağır kusur :) direksiyon pompası kaçakları ağır kusur, 4lü işaret lambaları farklı çalışıyor( bu bedir dedim abi öndekiler bi yamdaki bi baştaki yanıyor bu nasıl bişiry dedi, sadece güldüm:) ikisi de far yönü ve şiddeti hatalı ve az :) bir soraki sefere artık:)

Aslında orjinalinde dörtlüler yandığında yan ve alt sinyaller karşılıklı yanıp söner ( Yandakiler sönerken alttakiler yanar, değişimli gider... ). Sinyallerde tek çalışırlar.

K@RUB
03.Mays.2016, 21:15
Aslında orjinalinde dörtlüler yandığında yan ve alt sinyaller karşılıklı yanıp söner ( Yandakiler sönerken alttakiler yanar, değişimli gider... ). Sinyallerde tek çalışırlar.

İşte bende güldüm abi, adama orijinal Amerikan işaret dörtlüsü bu desem sen bana iş mi öğretiyon dicek hiç muhaberte girmiyim dedim :)

Şimdi sıkıntım var benim direksiyon kutusu mu revize edilecek, nasıl yapılır bu yağ kaçak işi bilgisi olan yardımcı olmak isteyen ??? 1 ay sürem var

mjz66
03.Mays.2016, 21:26
İşte bende güldüm abi, adama orijinal Amerikan işaret dörtlüsü bu desem sen bana iş mi öğretiyon dicek hiç muhaberte girmiyim dedim :)

Şimdi sıkıntım var benim direksiyon kutusu mu revize edilecek, nasıl yapılır bu yağ kaçak işi bilgisi olan yardımcı olmak isteyen ??? 1 ay sürem var
400 liralık işi var abicim Bostancı sanayide yapılacak bitecek👍

Han Solo
03.Mays.2016, 22:44
Benim de kutuda kacak var balata spreyi ile temizleyip gireyim bari

toporomboz
03.Mays.2016, 23:33
Aynen son 6 yılda 4 değişik aracımla girdim hepsinde okumadılar uğraşmıyorlar HAFİF KUSUR yazılıyor :) illaki
boşver bakma zor bi yerde tüv de bakmıyor bildiğim kadarıyla ...

Excalibur
04.Mays.2016, 01:23

Direksiyon kutusu ve pompası konusunda epey tecrübe atlattığım için özelden adresi yazıyorum

Excalibur
04.Mays.2016, 01:34

Şanauz serüvenler dizisi okarak Direksiyon kutusu ve pompsı konusunda özelden gönderiyorum.

FuatD
04.Mays.2016, 06:54
Direksiyon kutusu ve pompası konusunda epey tecrübe atlattığım için özelden adresi yazıyorum

Arşiv için aynı mesajı bana da atar mısınız zahmet olmazsa?

Han Solo
04.Mays.2016, 09:28
Banadaaa

K@RUB
04.Mays.2016, 09:35
Banadaaa

Başkan hemen yaptıracak mısın? eğer öyle ise beraber yaptıralım fiyatta güçlü pazarlık yaparız :)

Excalibur
04.Mays.2016, 10:57

Özelden gönderiyorum arkadaşlsr sizede..

Bu konuyu genişce zaten yazacaktim... Artik yazmaliyim galiba:)

Banadaaa

Tamamdir..

Excalibur
04.Mays.2016, 11:44

Mesaj kutunuz dolu gitmiyor:cool:

FuatD
04.Mays.2016, 11:57

Boşalttım :) [emoji1417]

K@RUB
04.Mays.2016, 15:08

tekrar teşekkür ederim yanıtınız için.

Maverick
04.Mays.2016, 17:59

Hangi araç?

Pardon, ZJ'dir tabi :p :)))

Başkana sormadım zaten biliyorum :)

FuatD
04.Mays.2016, 19:14

Ömür bey bir sıkımlık mı hakkım vardı :)

Excalibur
04.Mays.2016, 20:03
Ömür bey bir sıkımlık mı hakkım vardı :)

Panik yok... Az sonra limana varacak :(

FuatD
04.Mays.2016, 20:05

[emoji1417][emoji4]

Beatrix
04.Mays.2016, 20:34

Ömür, kutu meselesini yeni bir konu açarak ( ilgili isimleri vermeden...) yayınlarsan foruma çok faydası olacak diye düşünüyorum.

Excalibur
04.Mays.2016, 21:02
Ömür, kutu meselesini yeni bir konu açarak ( ilgili isimleri vermeden...) yayınlarsan foruma çok faydası olacak diye düşünüyorum.

Ergun bey ağbeyim tamamiyle. Yaziyi daha onceden yazacagımi soylemistim (Şansız serüvenler dizisı) lakin üşengeçlik yapmıştim. Vakit geldi:) Bugün ele aldim yazmaktayım detaylı ve bol resimli hazirliyorum. Konuyu açacağım

Han Solo
07.Mays.2016, 00:28
ne tüvtürkmüş yaaaa.... bu sabah 10:30 mimarsinana almıştım randevuyu. sabah ikitelliye 5 dakka uğrayıp çıktım yola temde bi trafik baktım yetişemiyorum aradım call centerı randevuyu erteleyin ileri bir saate dedim saat 12 silivri kavaklı istasyonuna verdiiler neyse yetiştik...girdim sıraya harç yatıracam tam gişedeki arkadaş dediki trafik cezanız var muayeneye giremezsiniz ya nasıl olur falan demeye kalmadan elime tutuşturdu evrakları gerisingeriye...sıradaki dedi... cepten girdim 96 tl ne olduğunu bilmediğim trafik cezasını yatırdım tekrar sıraya girdim verdim evrakları çeki demiri projesi falan da var neyse girdik kanala herşey güzel çıktı bekleyin dedi...geldi yanıma ağır kusur kaldı kusura bakmayın dedi..noldu ya ne ağır kusur var ki dedim. geçen hafta ormanda dallara takılıp düşen sağ çamurluktaki badem sinyal kafası yoktu ampulu de yanmıyordu kırılmış sinyalizasyon ağır kusur dedi. abi yapma 1 ampul takacağım dedim diğer sinyaller yanıyor zaten falan yok dedi sisteme girdi muayene tekrarı randevu alıp sonra gelin dedi. mecbur arka kapıdan çıkıp ön kapıya geldim elektrikçi var baştan savma 1 ampul taktı o sıra call centerdan tekrar randevu aldım neyseki 14:00 randevusu musaitmiş tekrar girdim bankoya sıra numarası alana kadar 1 saat daha geçti anons ettiler kanala geldim tekrar az önce muayeneden bırakan eleman geldi gördü dedim kanala sokma 2 saat önce girdik zaten dedim onayla ver evrakları gideyim...yooook dedi tekrar kanala alacağım üşenmediler tekrar kontrol ettiler neyseki kısa uzun far yönü ve lpg etiketi hafif kusurlarıyla geçtim muayeneden bitti...2 sene rahatım...bu arada lpg tankımın ağustos ayında 10 yılının dolduğunu gördüm o iyi oldu haftaya lpg tankını değiştireceğim..

Han Solo
07.Mays.2016, 00:30
Yaptigimiz sinyal de bu

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160506/f0da34caed21fe19600fb4544a7bbf62.jpg

degrente
07.Mays.2016, 00:35
Geçmiş olsun yanlış hatırlamıyorsam herhangi bir ağır kusurdan araç kalınca muayene tekrarında yalnız ona bakılıyor diye biliyorum çünkü bana öyle olmuştu şimdi sizin araç muayene tekrarında baştan sona tekrar mı kontrole girdi

Cenk NALBANTOĞLU

Han Solo
07.Mays.2016, 01:09
Geçmiş olsun yanlış hatırlamıyorsam herhangi bir ağır kusurdan araç kalınca muayene tekrarında yalnız ona bakılıyor diye biliyorum çünkü bana öyle olmuştu şimdi sizin araç muayene tekrarında baştan sona tekrar mı kontrole girdi

Cenk NALBANTOĞLU

evet abi baştan sona..o yüzden sinir oldum.. gerçi rollera girmedi pas geçti..bi de gazı kökleyip kanala girişi vardı flowmasterı bütün istasyon duydu....sonra arka kapıdan çıkarken gene mermi gibi frene bastı teslim etti bana..dedim nasıl gidiyo mu bari...'' gülerek off be abi fena gidiyo'' dedi gülüştük...

K@RUB
07.Mays.2016, 10:53
evet abi baştan sona..o yüzden sinir oldum.. gerçi rollera girmedi pas geçti..bi de gazı kökleyip kanala girişi vardı flowmasterı bütün istasyon duydu....sonra arka kapıdan çıkarken gene mermi gibi frene bastı teslim etti bana..dedim nasıl gidiyo mu bari...'' gülerek off be abi fena gidiyo'' dedi gülüştük...

Direksiyon kutusu kaçakları sorun olmamış çok sevindim başkan biliyorsun ben tekrar gireceğim :)

Han Solo
07.Mays.2016, 11:45
Direksiyon kutusu kaçakları sorun olmamış çok sevindim başkan biliyorsun ben tekrar gireceğim :)
Kacak icin bigun once.kopukltu tazyikli suyla yikadim ardindan balata spreyi ile kutuyu tertemiz yaptim hafif terleme vardi giderken ciddi bi kacak yoktu

toporomboz
08.Mays.2016, 14:43
:) 2 sene sonra marmarise gel hem tatil hemde sorunsuz tuv yaptır mert kardeşim bu ne yaaa kabir azabı gibi...
ne tüvtürkmüş yaaaa.... bu sabah 10:30 mimarsinana almıştım randevuyu. sabah ikitelliye 5 dakka uğrayıp çıktım yola temde bi trafik baktım yetişemiyorum aradım call centerı randevuyu erteleyin ileri bir saate dedim saat 12 silivri kavaklı istasyonuna verdiiler neyse yetiştik...girdim sıraya harç yatıracam tam gişedeki arkadaş dediki trafik cezanız var muayeneye giremezsiniz ya nasıl olur falan demeye kalmadan elime tutuşturdu evrakları gerisingeriye...sıradaki dedi... cepten girdim 96 tl ne olduğunu bilmediğim trafik cezasını yatırdım tekrar sıraya girdim verdim evrakları çeki demiri projesi falan da var neyse girdik kanala herşey güzel çıktı bekleyin dedi...geldi yanıma ağır kusur kaldı kusura bakmayın dedi..noldu ya ne ağır kusur var ki dedim. geçen hafta ormanda dallara takılıp düşen sağ çamurluktaki badem sinyal kafası yoktu ampulu de yanmıyordu kırılmış sinyalizasyon ağır kusur dedi. abi yapma 1 ampul takacağım dedim diğer sinyaller yanıyor zaten falan yok dedi sisteme girdi muayene tekrarı randevu alıp sonra gelin dedi. mecbur arka kapıdan çıkıp ön kapıya geldim elektrikçi var baştan savma 1 ampul taktı o sıra call centerdan tekrar randevu aldım neyseki 14:00 randevusu musaitmiş tekrar girdim bankoya sıra numarası alana kadar 1 saat daha geçti anons ettiler kanala geldim tekrar az önce muayeneden bırakan eleman geldi gördü dedim kanala sokma 2 saat önce girdik zaten dedim onayla ver evrakları gideyim...yooook dedi tekrar kanala alacağım üşenmediler tekrar kontrol ettiler neyseki kısa uzun far yönü ve lpg etiketi hafif kusurlarıyla geçtim muayeneden bitti...2 sene rahatım...bu arada lpg tankımın ağustos ayında 10 yılının dolduğunu gördüm o iyi oldu haftaya lpg tankını değiştireceğim..

Beatrix
08.Mays.2016, 19:42
:) 2 sene sonra marmarise gel hem tatil hemde sorunsuz tuv yaptır mert kardeşim bu ne yaaa kabir azabı gibi...

Valla, ben gelebilirim.... ama benimki biraz iddialı :)

toporomboz
08.Mays.2016, 21:55
:) evet KOCA AYAK olunca sikinti :) stock umtrak :) durumdaki GC ler için geçerli ......
not=hele birde jeep sevdalısı bir eleman var ona denk gelirsen of of of adam muayene esnasında resmen orgazm oluyor keyiften :)..
Valla, ben gelebilirim.... ama benimki biraz iddialı :)

kuzeyli
10.Mays.2016, 20:14
Mert hadi gözün aydın:) Keyifli sürüşler.

musty.skr
11.Mays.2016, 15:31

Geçmiş olsun başkan,
Bende cuma günü için ist/samandıra istasyonuna randevu aldım bakalım bizim ki geçecek mi, daha yeni baya masraf yaptım bakım ıvır zıvır geçer inş. 1 ay kadar da geçirmişim gününü fark etmedik :)

pikniktip
16.Mays.2016, 17:45

tankı değiştirince muayeneye gitmeden evvel makine mühendisleri odasına gitmek gerekiyor yoksa muayeneden geçmez

Han Solo
16.Mays.2016, 17:54
tankı değiştirince muayeneye gitmeden evvel makine mühendisleri odasına gitmek gerekiyor yoksa muayeneden geçmez

tankın değiştiğini nasıl anlıyorlar ki

pikniktip
16.Mays.2016, 17:58

seri numarasından

GC2013
23.Mays.2016, 15:11

Cok guldum ya:)

musty.skr
23.Mays.2016, 16:14
Merhabalar,
Cumartesi İstanbul/Samandıra istasyonuna muayene için götürdüm, aracı teslim alan görevli arkadaş da 94 zj varmış satmış küçük bir zj sohbetin ardından fren testinde aparat koyup koymadıklarını sordum -Evet dedi! ve kanalın karşısına geçip beklememi istedi -Tamam! dedim ama hemen gitmedim bekledim görevli arkadaş ön tekerlekleri fren testinin merdane sine soktu arkalar betonda lastiği çevirmeye başladı 2-3 tam tur döndü... :/ (umarım bir şey olmamıştır ?) -Hocam aman ne yapıyorsun aparat koymadın dedim.. "pişkin bir şekilde" - Başka bir şeye bakıyorum koyacağım! dedi. (ben karşıya geçmiş olsaydım fren testini o şekilde bitirecekti gibi bence) Neyse uyarımın ardından aparatı koydu.
Kanalın sonundan aracı teslim almak için bekledim, görevli aracınız kaldı diyerek geldi! Sebep? -Çeki demiri..Hocam bende çeki demiri yok hazırlığı var ayrıca çağrı merkeziniz geçiyor dedi o şekilde geldim (forumda da sormuştum herkes geçmiş hatta aracımın eski kullanıcısı olan İlhan abi de geçmiş bu şekilde) isterseniz amirle bir görüşün cevabını aldım ve amire gittim size yanlış bilgi vermişler ya işletip gelin yada söktürüp gelin dedi.
Yakınlarda bir yere söktürdüm tekrar sıra aldım aracı geçirdim ve tekrar söktüğüm yerde geri taktırdım.
Aracı muayeneye sokan görevliyle fren testinde ters düştüğüm için aracı geçirmediklerini düşünüyorum.
Muayene raporuna da çeki demiri işli değil, çeki demiri onaysız yazmışlar.. -Hocam çeki demiri yazmışsınız ok de nerede çeki demiri diyorum ses yok.
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160523/442a8191f21258945f5860f32022af63.jpg

GC2013
23.Mays.2016, 17:54
İtiraz edin, verdikleri rapora öyle birşey yazamazlar, yaşadığınız olayında birebir aktarın, imkanınız varsa bir daha da o istasyona uğramayın,

musty.skr
23.Mays.2016, 18:11
Muayene işini hallettim, istasyonla işim kalmadı ama elimdeki ağır kusur raporunu aldılar benden, kusursuz olanı verdiler keşke foto çekseydim..
Olayı anlatan bir mail atmak istiyorum aslında

toporomboz
24.Mays.2016, 14:14
mustafa kardeşim sen görevlinin gazabına uğramışın kesin :) ben 2014 de denizlide aracı alırken satın aldığım kişi ile beraber yaptırdım TUV muayeneyi. ki sendede vardır bu evrak ayrıca benim 5,9 dada aynı çeki hazırlığı var bu sene yaptırdım marmariste bu çeki demiri mevzuu hiç olmadı.ki bu aparat araç üretiminde takılmış orijinal mopar çeki hazırlığı sonradan takma değil...KOMPLEKSLİ MUAYENE ELEMANLARI var burdada vardı bir bücür ona denk geldimmi didikler dururdu :) (boy 1,90 olunca bazen yer cüceleri sorun yaratıyor bizzat yaaşadım :) ) bu sene tayini başka yere çıktıda vatandaş kurtuldu :)
Merhabalar,
Cumartesi İstanbul/Samandıra istasyonuna muayene için götürdüm, aracı teslim alan görevli arkadaş da 94 zj varmış satmış küçük bir zj sohbetin ardından fren testinde aparat koyup koymadıklarını sordum -Evet dedi! ve kanalın karşısına geçip beklememi istedi -Tamam! dedim ama hemen gitmedim bekledim görevli arkadaş ön tekerlekleri fren testinin merdane sine soktu arkalar betonda lastiği çevirmeye başladı 2-3 tam tur döndü... :/ (umarım bir şey olmamıştır ?) -Hocam aman ne yapıyorsun aparat koymadın dedim.. "pişkin bir şekilde" - Başka bir şeye bakıyorum koyacağım! dedi. (ben karşıya geçmiş olsaydım fren testini o şekilde bitirecekti gibi bence) Neyse uyarımın ardından aparatı koydu.
Kanalın sonundan aracı teslim almak için bekledim, görevli aracınız kaldı diyerek geldi! Sebep? -Çeki demiri..Hocam bende çeki demiri yok hazırlığı var ayrıca çağrı merkeziniz geçiyor dedi o şekilde geldim (forumda da sormuştum herkes geçmiş hatta aracımın eski kullanıcısı olan İlhan abi de geçmiş bu şekilde) isterseniz amirle bir görüşün cevabını aldım ve amire gittim size yanlış bilgi vermişler ya işletip gelin yada söktürüp gelin dedi.
Yakınlarda bir yere söktürdüm tekrar sıra aldım aracı geçirdim ve tekrar söktüğüm yerde geri taktırdım.
Aracı muayeneye sokan görevliyle fren testinde ters düştüğüm için aracı geçirmediklerini düşünüyorum.
Muayene raporuna da çeki demiri işli değil, çeki demiri onaysız yazmışlar.. -Hocam çeki demiri yazmışsınız ok de nerede çeki demiri diyorum ses yok.

musty.skr
24.Mays.2016, 14:46
mustafa kardeşim sen görevlinin gazabına uğramışın kesin :) ben 2014 de denizlide aracı alırken satın aldığım kişi ile beraber yaptırdım TUV muayeneyi. ki sendede vardır bu evrak ayrıca benim 5,9 dada aynı çeki hazırlığı var bu sene yaptırdım marmariste bu çeki demiri mevzuu hiç olmadı.ki bu aparat araç üretiminde takılmış orijinal mopar çeki hazırlığı sonradan takma değil...KOMPLEKSLİ MUAYENE ELEMANLARI var burdada vardı bir bücür ona denk geldimmi didikler dururdu :) (boy 1,90 olunca bazen yer cüceleri sorun yaratıyor bizzat yaaşadım :) ) bu sene tayini başka yere çıktıda vatandaş kurtuldu :)

İlhan abi, biliyosunuz özellikle sordum size muayenede çeki demiri hazırlığı takılınıydı diye -evet bu şekilde geçti dediniz! Ben belki kanun değişmiştir, istanbul da daha sıkıdır işlemler diyerek bir kaç kişiye ve tüv istasyonuna sormuştum 2 ay kadar önce.
Lamban yanmıyor, yağ kaçağı var şu bozuk bu bozuk de yaptıralım sonuçta hayati önem taşıyan işler, çeki demiri hazırlığına takmak nedir :)

GC2013
24.Mays.2016, 15:55
Memlekette işini düzgün yapan mı var, yarısı bizim kadar arabadan anlamıyor, toplama adamlar

archway
25.Mays.2016, 14:19
Merhabalar,

Mustafa Bey,
Benim araçtada aynı çeki demiri sistemi var yani topuz yok bende de aynı sorunu çıkarırlarmı ? Siz hangi istasyona gittiniz ?

ayhanozturk
26.Mays.2016, 23:02
Merhaba arkadaşlar,
bugün İstanbul Orhanlı muayene istasyonundan geldim.
Benim de emniyet kemeri, sürekli çeker endişelerim vardı... sıkıntı etmeyin.
Diğer istasyonları bilemem ama benim karşıma bizim araçlardan nispeten anlayan bir genç geldi.
Her zamanki gibi bol, far açıları, fren hortumu pasları küçük yağ kaçakları, sis farı çatlağı hatta plaka boyutu (illa ki geniş dana gibi puntolarla, saçma salak... HAFİF KUSURLAR yazdı ama gizliden de olsa korktuğum bir yerden vurdu.
Benim araca LPG takıldığında, dolum noktası sağ tarafta, yani “exhaust” tarafında olduğundan AĞIR KUSUR dendi...

2011den beri LPG olan bu araç daha önceleri geçtiği halde bu sefer takıldı, açıkçası kızamadım da çocuğa çünkü, çocuğumuzu taşıyoruz babalar o araçta. Görevini yapıyor çocuk, yeni yönetmelikmiş... bizim iyiliğimiz için esasen diye düşünmek gerek.

Şimdi benim sorum, çocuk bana bunun bir çeşit yalıtımla da olurunun olduğundan bahsetti.
Bu konuda tecrübesi olan veya hiç bulaşma, değiştir hortumların yerini mi dersiniz?

Not: böyle durumlarda yeniden sızdırmazlık raporu isteniyor.

K@RUB
27.Mays.2016, 00:42
Bizim de cumartesi tekrarımız var haraççı da, ben sizin yerinizde olsam ekonomik de sıkıntım yok ise tesisatı revize ederdim çünkü zj lerin en son egzoz borusunun ucu bile ciddi ısınıyor

ayhanozturk
27.Mays.2016, 10:36
Valla yapacak bir şey yok, güvenlik her şeyden önemli, düşündükçe tesisatı değiştirmek daha ağır basıyor. Ki zaten tesisat değil dolum hortumu uzatılıp, yeri değişecek.

Not: Bu arada bu LPG tankı imal edenler neden girişi hep sağ tarafa koyar?
Şunun soldan girişli olanı da olsa, saçma sapan hortumlar bagajda yer işgal etmez.

K@RUB
28.Mays.2016, 18:19
Bugün muayene tekrarını başarılı şekilde geçtik, 2018 e kadar rahatız :)

ukymk55
30.Mays.2016, 08:30
Benim araç muayenesi de cumartesi günü tamam.
2 yıl kafa rahat.

Yazılan kusurlar.
far ayarı,
LPG sızdırmazlık raporu,
Stepne bağlantısı uygun değil ?? (halbuki orjinal yerinde ve orjinal ekipmanı ile örtüsüyle duruyor :) )

Tertemiz miss.

musty.skr
30.Mays.2016, 08:36
Mustafa Bey,
Benim araçtada aynı çeki demiri sistemi var yani topuz yok bende de aynı sorunu çıkarırlarmı ? Siz hangi istasyona gittiniz ?

Serkan bey,
Herkes bu çeki demiri hazırlığı ile geçmiş bir bana problem yaptılar :) Riske atmıyım tek seferde geçeyim derseniz 6 tane vida tutuyor ;)

ayhanozturk
01.Haziran.2016, 19:28
Sızdırmazlık istasyonunda sabrımı yitirdim, boşverin LPG'yi 10 lira verin benzin alın LPG kullanmayın... deseler daha iyidi.
Yok hortum muhafazası bakır olmalıymış... yalıtım daha iyi oluyormuş, yok tank arka koltuğa çok yakınmış elinde bir çubuk...
Yok hortumlar en az 100 mm uzak olmalıymış, ki o da muamma, muhafazalıyken de mi belirsiz.
Yönetmelik değişip durdukça bizim araba çok gezecek muayenesiz.

K@RUB
01.Haziran.2016, 20:21
Sızdırmazlık istasyonunda sabrımı yitirdim, boşverin LPG'yi 10 lira verin benzin alın LPG kullanmayın... deseler daha iyidi.
Yok hortum muhafazası bakır olmalıymış... yalıtım daha iyi oluyormuş, yok tank arka koltuğa çok yakınmış elinde bir çubuk...
Yok hortumlar en az 100 mm uzak olmalıymış, ki o da muamma, muhafazalıyken de mi belirsiz.
Yönetmelik değişip durdukça bizim araba çok gezecek muayenesiz.
Lpg ile ilgili sızdırmazlık olmadan hafif kusur yazıldı başka hiç bir soru gelmedi bize? Yok hortumlar şöle, şuraya yakın felan gibi

ayhanozturk
02.Haziran.2016, 23:31
Beni bağlantılar egzoza yakın diye yolladılar muayeneden... Konu tam bir cehalet savaşına döndü, hortumların muhafazası var ve möh odasındakiler demirden yapılmış muhafaza der. Gazcı demir değil o aluminyum der...
En sonunda aracın üstünden çeşme hortumuyla gazı geçirip öyle muayeneye gideceğim.
60 LT tankı bagajın ortasına döşemem gerekiyor o mühendis kılıklının elindeki çubuğun mesafesini kurtarması için.
İş güvenlik önlemini geçti sinir savaşına döndü.
Zırt pırt yönetmelik değiştiren kuruma da ayrıca selamlarımı iletmem gerek sanırım.
Ayrıca LPG regülatörü üzerindeki yazılar okunmuyormuş... silse okuyacak.
Sabır çekiyorum

Han Solo
03.Haziran.2016, 17:26
Beni bağlantılar egzoza yakın diye yolladılar muayeneden... Konu tam bir cehalet savaşına döndü, hortumların muhafazası var ve möh odasındakiler demirden yapılmış muhafaza der. Gazcı demir değil o aluminyum der...
En sonunda aracın üstünden çeşme hortumuyla gazı geçirip öyle muayeneye gideceğim.
60 LT tankı bagajın ortasına döşemem gerekiyor o mühendis kılıklının elindeki çubuğun mesafesini kurtarması için.
İş güvenlik önlemini geçti sinir savaşına döndü.
Zırt pırt yönetmelik değiştiren kuruma da ayrıca selamlarımı iletmem gerek sanırım.
Ayrıca LPG regülatörü üzerindeki yazılar okunmuyormuş... silse okuyacak.
Sabır çekiyorum

allah sabır versin zor valla

GC2013
03.Haziran.2016, 17:58
Memleketin en büyük sorunu, bildiğini sanıp bilmeyen, işgüzar, tembel, eğitimsiz, geleneklerini unutan, görgüsüz, evlat yetiştirmekten aciz, kadın erkek farketmez, aklı uçkurunda çok afedersiniz, cahil bir toplum. Normaldir, sinirlenmeyin, bu ülkede yaşananın bedeli bu, Aziz Nesin e kızarlar ateist diye, onu bunu bilmem, Yiğidi öldür hakkını ver, adam toplumun analizini çok iyi yapmış, bizim gibi inananı görünce inanmamayı tercih etmiştir. İşte geldiğimiz durum.

degrente
03.Haziran.2016, 18:19
Lpg regülatörün üzerindeki seri numarasını kontrol ediyorlar artık değiştiyse tespit raporu istiyorlar muayenede artık bunada bakıyorlarmış

Cenk NALBANTOĞLU

ayhanozturk
10.Haziran.2016, 23:03
Eski aracımda, regülatör değiştirmiştim, sağolsunlar ilk orijinalinde düşük olanını takmışlar.
Satarken de sattığım kişiye orijinalini de verdim muayeneye giderken değiştirsin diye...

Alan arkadaş bu iyiliğimin kıymetini anlamadı belki ama ilerde faydasını görecektir :)

burak1972
25.Haziran.2016, 09:56
Şu anda muayene deyim arkadaşlar Karabük te ki TUV de fren testinde ben daha demeden adamlar seyyar rolleri yerleştirdi 😆😆😆😆

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

musty.skr
05.Temmuz.2016, 00:12
Şu anda muayene deyim arkadaşlar Karabük te ki TUV de fren testinde ben daha demeden adamlar seyyar rolleri yerleştirdi [emoji38][emoji38][emoji38][emoji38]

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Olması gereken tamda bu aslında bizim söylememize gerek var mı?
Fren testti nasıl yapılır anlamak zorundamıyız?
Nerde cins var bizi buluyor Burak bey :)
Siz şanslıymışsınız ;)

aykut89
25.Temmuz.2016, 09:32
Selamin aleyküm iyigünler herkeze
aracimin muayenesi bitti ve ilk defa 4x4 araci muayeneye götürcem
aracimda
31"bf at lastik
3.5"yükseltme
tavan sepeti ve önde led bar var
ön arka tampon orjinal vinç yok

bu şekilde girsem sorun yaşarmiyim anadolu yakasinda hangi muayene istasyonuna gitmemi önerirsiniz??

degrente
25.Temmuz.2016, 11:02
Şile ve sorun yok kısa ve öz cevap oldu :))

Cenk NALBANTOĞLU

aykut89
25.Temmuz.2016, 12:27
Şile ve sorun yok kısa ve öz cevap oldu :))

Cenk NALBANTOĞLU

Teşekkürederim :)

dreamer98
17.Ekim.2016, 21:56
Merhaba,ZJ 5.9 1998 aracımı önümüzdeki hafta muayeneye götürücem,aracı yaklaşık 2 yıl önce ilk sahibinden almıştım fakat önceki araç sahibinin ruhsatında araç cinsi arazi taşıtı yazıyor diye hatırlıyorum fakat benim ruhsatta araç cinsinde otomobil yazıyor,ruhsatımda araç sınıfı olarak M1G yazıyor fakat araç cinsi olarak otomobil yazdığı için muayeneden geçememe gibi bi durum yaşar mıyım?Jeep aracı olup ruhsatında araç cinsi otomobil yazıp muayeneden geçen arkadaşlar var mı öğrenmek istedim.

Han Solo
17.Ekim.2016, 23:05
Merhaba,ZJ 5.9 1998 aracımı önümüzdeki hafta muayeneye götürücem,aracı yaklaşık 2 yıl önce ilk sahibinden almıştım fakat önceki araç sahibinin ruhsatında araç cinsi arazi taşıtı yazıyor diye hatırlıyorum fakat benim ruhsatta araç cinsinde otomobil yazıyor,ruhsatımda araç sınıfı olarak M1G yazıyor fakat araç cinsi olarak otomobil yazdığı için muayeneden geçememe gibi bi durum yaşar mıyım?Jeep aracı olup ruhsatında araç cinsi otomobil yazıp muayeneden geçen arkadaşlar var mı öğrenmek istedim.

m1g yazmasını istiyorlar abi...trafikten düzeltmen gerekecek

ahimrek
17.Ekim.2016, 23:31
M1G arazi taşıtı demek oluyor. G harfi bu anlamda kullanılıyor. M1 otomobil. M1G otomobil arazi taşıtı. L200 vb. De N1G yazar oda kamyonet arazi taşıtı anlamındadır.

GC2013
18.Ekim.2016, 00:34
4.17 Ön (Bull-Bar), arka ve yan (marşpiye) koruma sistemleri

4.17.1 Ön koruma sistemi M1G, N1, N1G kategorisi araçlara takılabilir.

4.17.2 Aracın, görüş alanı, aydınlatma, plaka alanı, çeki tertibatı ve benzeri sistem ve aksamların onaylarını geçersiz kılmayacak veya çalışmalarını engellemeyecek şekilde montajı yapılmalıdır.

4.17.3- Üzerinde keskin köşe, sivri uç ve benzeri hasar verici veya çarpma anında kişiyi yaralayıcı çıkıntıların olmaması gerekir.

4.17.4- Ön koruma sistemi araca takıldığında yüksekliği, aracın far merceklerinin en üst noktalarını birleştiren hattın oluşturduğu düzlemden 100 mmden fazla olmamalıdır.

4.17.5- Tüm dışa dönük esnek olmayan yüzeyler en az 5 mm yarıçaplı bir kavise sahip olacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.

4.17.6- Koruyucu sistemin toplam kütlesi, her türlü bağlantı ve sabitleme elemanları dâhil olmak üzere, koruyucu olarak tasarlandığı taşıtın kütlesinin %1.2sinden fazla olamaz ve bu kütle ayrıca 18 kgdan çok olamaz.

4.17.7- Ön koruyucu sistemler ile araç yüzeyi arasındaki mesafe 80 mmyi geçmemelidir.

4.17.8- Ön koruma sistemi aracın genişliğini artırmamalıdır. Aracın genişliğinin %75ini aşan sistemlerde uçlar içeri doğru dönük olmalıdır. Aracın gövdesine gömülü olanlar, entegre sistemler veya uçların 100 mm çapında kürenin temas edemediği ve gövde ile arasındaki boşluk 20 mmyi aşmayan sistemleri bu şartı yerine getirmiş kabul edilir.

4.17.9- Ön koruma sisteminin en ön ucu ile tamponun en ön ucu arasındaki mesafe 50 mmyi aşmamalıdır. Ancak basma mukavemeti 0,35 Mpadan daha az olan malzemelerden yapılanlarda bu şart aranmaz.

Yukarıda yazılanlar geçerli midir?

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

dreamer98
18.Ekim.2016, 01:01
m1g yazmasını istiyorlar abi...trafikten düzeltmen gerekecek
Cevabınız için teşekkür ederim,benim ruhsatta araç sınıfında zaten M1G yazıyor fakat araç cinsi kısmında otomobil yazması beni tedirgin etti,araç sınıfında M1G yazdıgından belki birsey demezler.

dreamer98
18.Ekim.2016, 01:05
M1G arazi taşıtı demek oluyor. G harfi bu anlamda kullanılıyor. M1 otomobil. M1G otomobil arazi taşıtı. L200 vb. De N1G yazar oda kamyonet arazi taşıtı anlamındadır.

Teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için,benim ruhsat çıkarken araç sınıfını doğru yazmışlar yani M1G fakat araç cinsi kısmı arazi taşıtı yazması gerekirken otomobil yazmışlar,umarım ruhsat yenileme istemezler.

ahimrek
18.Ekim.2016, 12:06
Teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için,benim ruhsat çıkarken araç sınıfını doğru yazmışlar yani M1G fakat araç cinsi kısmı arazi taşıtı yazması gerekirken otomobil yazmışlar,umarım ruhsat yenileme istemezler.

Doğrusu OTOMOBİL (ARAZİ TAŞITI) yanlış değil eksik yazılmış. Sıkıntı olmaz...

ahimrek
18.Ekim.2016, 12:10
4.17 Ön (Bull-Bar), arka ve yan (marşpiye) koruma sistemleri

4.17.1 Ön koruma sistemi M1G, N1, N1G kategorisi araçlara takılabilir.

4.17.2 Aracın, görüş alanı, aydınlatma, plaka alanı, çeki tertibatı ve benzeri sistem ve aksamların onaylarını geçersiz kılmayacak veya çalışmalarını engellemeyecek şekilde montajı yapılmalıdır.

4.17.3- Üzerinde keskin köşe, sivri uç ve benzeri hasar verici veya çarpma anında kişiyi yaralayıcı çıkıntıların olmaması gerekir.

4.17.4- Ön koruma sistemi araca takıldığında yüksekliği, aracın far merceklerinin en üst noktalarını birleştiren hattın oluşturduğu düzlemden 100 mmden fazla olmamalıdır.

4.17.5- Tüm dışa dönük esnek olmayan yüzeyler en az 5 mm yarıçaplı bir kavise sahip olacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.

4.17.6- Koruyucu sistemin toplam kütlesi, her türlü bağlantı ve sabitleme elemanları dâhil olmak üzere, koruyucu olarak tasarlandığı taşıtın kütlesinin %1.2sinden fazla olamaz ve bu kütle ayrıca 18 kgdan çok olamaz.

4.17.7- Ön koruyucu sistemler ile araç yüzeyi arasındaki mesafe 80 mmyi geçmemelidir.

4.17.8- Ön koruma sistemi aracın genişliğini artırmamalıdır. Aracın genişliğinin %75ini aşan sistemlerde uçlar içeri doğru dönük olmalıdır. Aracın gövdesine gömülü olanlar, entegre sistemler veya uçların 100 mm çapında kürenin temas edemediği ve gövde ile arasındaki boşluk 20 mmyi aşmayan sistemleri bu şartı yerine getirmiş kabul edilir.

4.17.9- Ön koruma sisteminin en ön ucu ile tamponun en ön ucu arasındaki mesafe 50 mmyi aşmamalıdır. Ancak basma mukavemeti 0,35 Mpadan daha az olan malzemelerden yapılanlarda bu şart aranmaz.

Yukarıda yazılanlar geçerli midir?

Herhalde yönetmelikten almışsınız, maddeler geçerli ancak, bunu araç projeye yetkili bir mühendisin kontrol edip buna göre tadilat projesi hazırlaması lazım. Proje onayından sonra vize ye girip, ruhsat değiştirirsiniz. Ruhsatınız da açıklama bölümünde Ön ...... monteli dir yazar.Bu şekilde olmayanları vizede söktürürler, kontrolde ceza yazabilirler.

ahimrek
18.Ekim.2016, 12:32
Ön (Bull-Bar), arka ve yan (marşpiye) koruma sistemleri ile ilgili proje yapıp ruhsat a işlettiğimiz... Aracın fotoğraflarını ekliyeyim örnek olarak. 2011 de yaptık o gün bu gündür bir daha yapmadık... :))))

http://i1108.photobucket.com/albums/h401/Ali_Harun_Imrek/IMG-20161018-WA0003_zps9rhs8ydn.jpg (http://s1108.photobucket.com/user/Ali_Harun_Imrek/media/IMG-20161018-WA0003_zps9rhs8ydn.jpg.html)

http://i1108.photobucket.com/albums/h401/Ali_Harun_Imrek/IMG-20161018-WA0004_zpsns0fbcka.jpg (http://s1108.photobucket.com/user/Ali_Harun_Imrek/media/IMG-20161018-WA0004_zpsns0fbcka.jpg.html)

http://i1108.photobucket.com/albums/h401/Ali_Harun_Imrek/IMG-20161018-WA0005_zps25f31utg.jpg (http://s1108.photobucket.com/user/Ali_Harun_Imrek/media/IMG-20161018-WA0005_zps25f31utg.jpg.html)

http://i1108.photobucket.com/albums/h401/Ali_Harun_Imrek/IMG-20161018-WA0006_zpsvku9jyiy.jpg (http://s1108.photobucket.com/user/Ali_Harun_Imrek/media/IMG-20161018-WA0006_zpsvku9jyiy.jpg.html)

GC2013
18.Ekim.2016, 14:09
Teşekkür ederim

Excalibur
20.Ekim.2016, 13:41
Uzun bir aradan sonra herkese, merhaba

Muhayene tarihim ufukta sonunda bizede gözüktü. Kasimin ilk günleri, lakin her muhayene oncesi her kullanici bir stres yasadigi asikar.

İslerim sebebiyle 2,5 aydir aracimdan uzakta denizdeydim.. Bir döndum aracin sag onunde bir catlak gerçi üstu açık bina alti otoparkta duruyor herhalde balkondan bırsey mi düştü bilinmez :confused: Muhayeneden gecermi ? Yoksa riske gerek yok hemen değiştireyim mi..!

Aklima takilanlar...ise,
1- Aracimi önce alip ardindan offroad yaptirirdim. Lpg dolum yeri sagda eksoz yanindaydi İzmirde bu sekil gecti. (Iyi bir yerde degil katiliyorum.)
2- Ceki demirim var ruhsata isli
3- Ön demir ve vinc isli degil ? Acaba offroadlu olan arkadaslarda durum nasil? Bu sekilde gecen var mi Yoksa Sile turktuv tek adres mi?
4- Sepetim var muhayene oncesi gitmeden once cikartacagim.
5- Abs isigi bugunlerde bazen yanip bazen sönuyor. Sigortasi nerede kac numaraydi?

strayker
20.Ekim.2016, 14:07
Uzun bir aradan sonra herkese, merhaba

Muhayene tarihim ufukta sonunda bizede gözüktü. Kasimin ilk günleri, lakin her muhayene oncesi her kullanici bir stres yasadigi asikar.

İslerim sebebiyle 2,5 aydir aracimdan uzakta denizdeydim.. Bir döndum aracin sag onunde bir catlak gerçi üstu açık bina alti otoparkta duruyor herhalde balkondan bırsey mi düştü bilinmez :confused: Muhayeneden gecermi ? Yoksa riske gerek yok hemen değiştireyim mi..!

Aklima takilanlar...ise,
1- Aracimi önce alip ardindan offroad yaptirirdim. Lpg dolum yeri sagda eksoz yanindaydi İzmirde bu sekil gecti. (Iyi bir yerde degil katiliyorum.)
2- Ceki demirim var ruhsata isli
3- Ön demir ve vinc isli degil ? Acaba offroadlu olan arkadaslarda durum nasil? Bu sekilde gecen var mi Yoksa Sile turktuv tek adres mi?
4- Sepetim var muhayene oncesi gitmeden once cikartacagim.
5- Abs isigi bugunlerde bazen yanip bazen sönuyor. Sigortasi nerede kac numaraydi?

merhabalar,

ben geçen hafta bursa / k.bey de yaptırdım. aracın ön tarafında kendimizin yapmış olduğu komple demir boru bir koruma var.. üzerinde delici ve yayıcı sis lambaları var. tavanda sepet var.. tavanda ledbar var ön ve arkada. arabada yükseltme kiti var. ve hiç bir şey yapmadım. he birde çeki demiri var ruhsata işli değil ama benim aracım l200 bizde orjinalinde de çeki demirine benzer bir boru olduğu için fark etmemiş olabilirler. sadece hafif kusur olarak cam filmi ve far ayarı yüksekliği yazmışlar sanırım şanslıyım biraz. :)

Excalibur
20.Ekim.2016, 14:22
merhabalar,

ben geçen hafta bursa / k.bey de yaptırdım. aracın ön tarafında kendimizin yapmış olduğu komple demir boru bir koruma var.. üzerinde delici ve yayıcı sis lambaları var. tavanda sepet var.. tavanda ledbar var ön ve arkada. arabada yükseltme kiti var. ve hiç bir şey yapmadım. he birde çeki demiri var ruhsata işli değil ama benim aracım l200 bizde orjinalinde de çeki demirine benzer bir boru olduğu için fark etmemiş olabilirler. sadece hafif kusur olarak cam filmi ve far ayarı yüksekliği yazmışlar sanırım şanslıyım biraz. :)

Sizin epey şansli olduğunuz aşikar. Her türktüv farklilik gosteriyor , tam bir standart yok belli.

Excalibur
29.Ekim.2016, 10:59
Arkadaşlar TürkTüv 2016 Ağır kusur tablosunu line tiklayip kontrol edebilirsiniz. Araçların tahminimizden çok daha deteyli bir incelemeden geçtigini göreceksiniz.

http://otomobil.muayenesi.com/muayene-liste/43-otomobil-kusur-tablo/231-agir-kusur-tablo-otomobil-2010.html

Excalibur
14.Kasm.2016, 01:04
Arkadaşlar, Zj de ABS ile ilgili sıkıntıları giderdikten sonra 1. muhayene için Pendik TüvTürk' e randevu almıştım lakin muhayeneye girmeden önceki gün Toyota'da çalışan bir arkadaşımız Vitrin aracı olan 2016 Hilux Toyota full offroad donanımlı araçlarının genel donanım , lastik vbg dolayı geçemediği bilgisinini verdi. Dolayısıyla iptal ettim. Öğrendim ki ''Pendik istasyon'' epey mimliymiş bilginize.!

Sonrasında 2. seferide iptal edip 3. ve son hakkımızı Şile' den randevu aldım. Vinç ve Sepetimi ne olur ne olmaz diyerek çıkartıp ön demir ile Şile istasyona girdim. Offroad donanımı ile hiç bir sorun yaşamadım fakat aklımda olmayan ve hiç bir yerden akıntım olmamasına rağmen direksiyon kutusunda terlemeden Ağır kusur verdi.

Kanalda bir ara elinde metre ile sağı solu ölçmeye başlayınca hah dedim. Zokayı yuttuk, kite mi taktı. Oradan ''Şefim'' diye seslenip şefi de geldi birlikte incelemeye başladılar. :( Neyseki Lpg için olduğunu sonradan anladık.
Lpg için bir tadilat yapmıştık bende de sağda olan dolum ağızı yeni bakır borular ile sol tampon altına alındı ve sağdan gelen hat levhalar ile sarıldı. Ancak ön yolcu motor geçişinde boruların açıktan geçtiğini belirterek 2. ağır kusuru yazdı. 3. ise sinyaller; Malumunuz ! Dörtlüleri yakınca farklı, parkı yakınca farklı. Dedim ki hemşerim bu tüm bu kasa araçlarda böyledir. Orjinal hali deyince yazdığı ağır kusuru iptal etti. Ama bu durumu söyleyiniz her gelişinizde diyerek tebihte bulundu.

Son olarak 2. Sefer için Szıdırmazlık raporu ile gelmemi belirtti.

Bu muhayeneler gerçek bir karın ağrısı hepimiz için.

Excalibur
06.Aralk.2016, 11:28
Şile' de eksik gördükleri Lpg yolcu - motor arasi alt borularin izalasyonu , direksiyon pompası terlemesi ve sızdırmazligimizi alip tekrar Şile yoluna revan olduk. Sadece eksik gördükleri yerlere bakıp muhayenemizi onayladılar.

Benim gibi 9ay kalmış Lpg tank değişimi olanlara sızdırmazlık raporu icin Dudullu istasyon tahütname imzalatıyor, bilginize.

Darısı muhayeneye girecek arkadaşlara.

kuzeyli
07.Aralk.2016, 13:20
Bu ay bende gidecegim bakalım ne olacak. Bilgi olarak şunu söyleyeyim, lpg tankı degişimi 15yıl olarak güncellendi.

GC2013
07.Aralk.2016, 19:29
Bu ay bende gidecegim bakalım ne olacak. Bilgi olarak şunu söyleyeyim, lpg tankı degişimi 15yıl olarak güncellendi.

Bu iyi oldu fazladan 5 sene kazandık

archway
07.Aralk.2016, 21:43

Güzel bir haber

FuatD
02.Mays.2017, 12:18
Bizim KıZ'ın muayenesi yapıldı, sadece far yönü hafif kusuru ile geçti.

Seyyar roller konusunda sıkıntı çıkarmadılar, hemen getirip koydular. Diğer araç sahiplerinin ne kadar yakıyor bu sorularını cevaplamaktan 2 saatin nasıl geçtiğini anlamadım :)

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170502/e5b053222c6d01494c104a68152d5c12.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170502/827f0848e9680fd1a8029b851eb9eea8.jpg

1997 Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 2" Lift and BF KO2 30,5"
2014 Jeep Compass MK 2.0 Limited

Kadir
26.Mays.2017, 14:06
Bizim KıZ'ın muayenesi yapıldı, sadece far yönü hafif kusuru ile geçti.

Seyyar roller konusunda sıkıntı çıkarmadılar, hemen getirip koydular. Diğer araç sahiplerinin ne kadar yakıyor bu sorularını cevaplamaktan 2 saatin nasıl geçtiğini anlamadım :)

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170502/e5b053222c6d01494c104a68152d5c12.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170502/827f0848e9680fd1a8029b851eb9eea8.jpg

Abi bana sorduklarında senin yaktığınla aynı diyorum [emoji16]

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

platin75
26.Mays.2017, 16:22
Bana sorduklarinda kilometrede 1 çeyrek altin yakiyor diyodum

Kadir
26.Mays.2017, 16:27
Bana sorduklarinda kilometrede 1 çeyrek altin yakiyor diyodum
Oda iyimiş aklımda olsun [emoji16]

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eranmania
05.Temmuz.2017, 22:08
Bugün Pendik istasyonunda şov yaptık. 3 ağır 17 hafif kusur ağır kusurlar
Çeki Demir'i Topuzu yok (Ruhsata işli çeki Demir'i var ama Topuzunu arabayı aldığım adam çaldırmış topuz olmaması ağır kusurmuş şaka gibi)
Diğer ikisi LPG tankı paslı ve seri numarası okunamıyor tankı büyütmek istiyordum mecbur değiştireceğim artık.
17 hafif kusurun 8 tanesi lambalar ile ilgili en komiği sarı sinyal lambasının rengi bozukmuş mat sarıymış.
Uzun lafın kısası Pendik'ten uzak durun.

GC2013
05.Temmuz.2017, 22:10
Hemen arkanizdaki Murat 131 veya egzozundan siyah duman atan deutz kamyon sorunsuz gecmistir. Sra sra sra...

Eranmania
05.Temmuz.2017, 23:14
Onlardan bahsetmeye gerek duymuyorum açıkçası kırık dökük arabalar geliyor ve 'sağol abi', ' tamam abi' lafları arasında muayeneden geçiyorlar.

cyberkesh
06.Temmuz.2017, 00:50
Bende bugün far kaynaklı hafif kusurlar harici sıkıntısız geçtim tuzla dan gitmeden önce çeki demirini söktürmüştüm sadece 2" get ve 30.5 lastikli araba tepede sepet ve lambalar da var

archway
06.Temmuz.2017, 07:54
Bende bugün far kaynaklı hafif kusurlar harici sıkıntısız geçtim tuzla dan gitmeden önce çeki demirini söktürmüştüm sadece 2" get ve 30.5 lastikli araba tepede sepet ve lambalar da var

Aslanı tek seferde geçirdin bakıyorum :)

MUHTEŞEM26
06.Temmuz.2017, 09:55
bana da kusur olarak araç da amerikan park lambası var yazmışlardı gülsem mi ağlasam mı bilemedim

Eranmania
06.Temmuz.2017, 11:55
Biraz nispet yapar gibi olmuş bize:)
Geçmiş olsun.

cyberkesh
06.Temmuz.2017, 21:32
Aslanı tek seferde geçirdin bakıyorum :)

Abi geçmesi gerekiyodu :D başka şansı yoktu :D yarın yol var :D

cyberkesh
06.Temmuz.2017, 21:38
Biraz nispet yapar gibi olmuş bize:)
Geçmiş olsun.

estağfurullah :) aslında ben götürmedim muayeneye ustam ilgilendi sepet üstündeki delicilere sorun çıkarmışlar bu şekilde geçemez diye oda başka bi arkadaşındaki kapakları alıp takmış o şekilde geçirmişler ben kendim uğraşsam götürmeye kalmıştım yani :)

Bu arada bu işler bizim araçlar için şile de daha kolay oluyormuş sanırım bu konunun doğruluk payı nedir 2 sene sonra oraya götürelim :D

arman boyacı
07.Temmuz.2017, 15:49
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170707/3a51a5552be3b73cace9aad1637f75bd.jpg
Konu jeep aslında ama
Ben de bu araçla çatalca tüv den sorunsuz geçtim
Çeki projem var ve tasdik edildi
Projeye lastik ebadını da yazdırmıştım değişik çünkü standarttan
225/70/16
Fren testi iiçin neolur ne olmaz diye 4 çekeri 2 de bıraktım
Otomatikte sıkıntı olur diye

iPhone

archway
07.Temmuz.2017, 17:33
estağfurullah :) aslında ben götürmedim muayeneye ustam ilgilendi sepet üstündeki delicilere sorun çıkarmışlar bu şekilde geçemez diye oda başka bi arkadaşındaki kapakları alıp takmış o şekilde geçirmişler ben kendim uğraşsam götürmeye kalmıştım yani :)

Bu arada bu işler bizim araçlar için şile de daha kolay oluyormuş sanırım bu konunun doğruluk payı nedir 2 sene sonra oraya götürelim :D

Şile daha kolay sa orada mı yaptıralım ? Benim ki Ağustos 30 :)

cyberkesh
07.Temmuz.2017, 18:33
Şile daha kolay sa orada mı yaptıralım ? Benim ki Ağustos 30 :)

Abi bende ustamdan duydugumu söyledim :) çok üstüne düşmüyolarmış büyük lastik yükseltme sepet ışık vs

K@RUB
07.Temmuz.2017, 23:13
Abi bende ustamdan duydugumu söyledim :) çok üstüne düşmüyolarmış büyük lastik yükseltme sepet ışık vs

Ben ZJ yi Şileye götürmüştüm, eğitim istasyonu bilginiz olsun benim gibi şansız iseniz 1001 nokta testine girebilir sanırım 45 dk sadece aracın altında kalmışlardı :) sonuç 3 sayfa kağıt 4 ağır 11 hafif kusur :)

gitme şansınız var ise haraççı biçilmiş kaftan , sadece 3 hafif kusur ile vize almıştım :)

cyberkesh
08.Temmuz.2017, 01:05
Ben ZJ yi Şileye götürmüştüm, eğitim istasyonu bilginiz olsun benim gibi şansız iseniz 1001 nokta testine girebilir sanırım 45 dk sadece aracın altında kalmışlardı :) sonuç 3 sayfa kağıt 4 ağır 11 hafif kusur :)

gitme şansınız var ise haraççı biçilmiş kaftan , sadece 3 hafif kusur ile vize almıştım :)
Biraz da şans işi sanırım bu muayene olayı ordaki çalışanın insafına bakıyor oralar bana çok uzak hocam ataşehirdeyim :)

archway
08.Temmuz.2017, 08:01

O zaman haraçcı yapalım hemde gezmiş oluruz :)

FuatD
08.Temmuz.2017, 08:57
O zaman haraçcı yapalım hemde gezmiş oluruz :)

Arkadaşlar bence istasyon adı ile genellemeyin olayı, iş personelde bitiyor. Haraççıya gidip eğitimden yeni dönmüş bir personele denk gelirseniz ne 4x4'ün ayırmadığını izah edebilirsiniz ne de başka bir şey rica edebilirsiniz.

En çok hareket olan en tecrübeli personelin bulunduğu bir istasyona sabah gidin adamların sinirleri tepelerine varmadan :) sonra da size denk gelecek personelin amerikan sevmesini bekleyin :)

Bana denk gelen direksiyondan inmek istemedi rollerları filan arkadaşına ayarlattı hep :)) bittiğinde de çıkıştaki otoparka kadar gazladı orada teslim etti bana :)

ahimrek
10.Temmuz.2017, 17:06
Bu gün bende vize ye girdim. LPG borusu eksoza yakın diye kaldı. O da olmasa tek seferde geçiyordum. Aldığımda yeni vize yapılmıştı o zaman nasıl geçmiş oda düşündürücü....

GC2013
10.Temmuz.2017, 17:10
Bu gün bende vize ye girdim. LPG borusu eksoza yakın diye kaldı. O da olmasa tek seferde geçiyordum. Aldığımda yeni vize yapılmıştı o zaman nasıl geçmiş oda düşündürücü....

LPG ile ilgili bazi prosedurler guncellendi, ondan olabilir

ahimrek
10.Temmuz.2017, 17:18
LPG ile ilgili bazi prosedurler guncellendi, ondan olabilir

Biliyorum... Değişiklikleri bunun onla alakası yok... neyse yapacak birşey yok... [emoji6]

Eranmania
05.Austos.2017, 23:23
Muayene tekrarının son gününde yani dün ben de 2 seneliğine kurtuldum bu dertten. Bu sayede lpg deposunu 69 l. Olanla değiştirmiş oldum.

archway
07.Austos.2017, 07:43
Muayene tekrarının son gününde yani dün ben de 2 seneliğine kurtuldum bu dertten. Bu sayede lpg deposunu 69 l. Olanla değiştirmiş oldum.

Erhan nelere dikkat ettiler çünkü bende 15 gün sonra gidicem muayeneye lpg de nelere dikkat ediyorlar.

kuzeyli
10.Austos.2017, 18:54
Bende sürekli Orhanlı TÜV de muayene yaptırıyorum. Senelerdir hiçbir sorun yaşamadım. Araçlarımın ikiside full yapılıydı.

Eranmania
11.Austos.2017, 22:36
Erhan nelere dikkat ettiler çünkü bende 15 gün sonra gidicem muayeneye lpg de nelere dikkat ediyorlar.

Benim ılık lpg ki aracım olduğu için ilk gidişimde tecrübesizliğinin geldi. Tank yüzeyin ufak paslanmalar vardı onu ve tank sarı numarasını okuyamadıklarını söyleyip ağır kusur saydılar. Ayrıca ön takımlara baya hassas baktılar TEK'ten rot başlarına falan hiç boşluk istemiyorlar.
Muayeneyi Pendik'te tekrarını dudullu da yaptırdım ikisinde de baya hassas kontrol ediyorlar.

archway
18.Austos.2017, 11:08
Çok teşekkürler

K@RUB
18.Austos.2017, 11:17
gitmeden plakaları da yenilemek gerekiyor unutmayalım artkadaşlar, vida, app vs. direk ağır kusur, boşuna zamanınızı harcamayın.

VolkanG
11.Ekim.2017, 21:25
Dün Esenyurt ta muayeneye girdim.Tabi ilk işim roller konusunu sormak oldu.Muayeneyi yapan çocuk abi ayırmazsa koyuyoruz dedi.Bende hiç deneme ayırmaz dedim.Neyse tam rollerları yerleştirmeye çalışırken başka bir görevli gelip arabaya bindi ve roller olmadan denemeye başladı.Araç daha ön kapıda olduğu için hemen yanına gittim zorlama boşuna dedim.Biz hep yapıyoruz bişey olmaz dedi.Dedim sen mi bu arabanın muayenesine imza atıcaksın,hayır dedi,o zaman in dedim arabadan yada müdürünü çağır,indi gitti hıyar.Neyse diğer çocuk hiç zorlamadan rollerla yaptı fren testlerini.Sonuçta 4 ağır 13 hafif kusurla kaldım :) Zaten dün gitme amacım muayene tarihi geçmeden girip 1 aylık süre kazanmaktı.Katalitik konvertörüm olmadığı için egzoz muayenesini baştan yaptırmadım.Flowmaster 44 dışında hiçbir şey yok takılı.Şimdi ağır kusurların üçü egzoz kaynaklı.Katalitik konvertör sökülmüş,egzoz ilgili yönetmeliğe uygun değil ve geçerli egzoz emisyon ruhsatı yok.Bunlar kolay,flowmaster katalitik konvertör sipariş ettim 1 haftaya gelir.4. kusur sinyal lambaları,ön lambaların pozisyonu hatalı.Sinyallerle parkların içinde yanan sinyal ampulllerinin farklı zamanda yab-nması ağır kusur olmuş.Bunu nasıl halledicem bilmiyorum.Acaba parkların köşesindeki sinyal ampullerini söksem işe yarar mı? Hafif kusurlar zaten standart.Farlarla ilgili genelde ve stepne bağlantısı uygun değil.

yenizj
11.Ekim.2017, 22:54
Sinyaller fasılalı yanıyor bizim araçlarda zaten niye kusur olsun ki ordakiler bilmiyordur ben mayısta yaptırdım bunuda söyledim biliyoruz abi sorun değil dediler

VolkanG
11.Ekim.2017, 23:49
Banada amerikan park var dediler ya ne olacaktı araba amerikan dedim :mad: