PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ZJ 5.9 Aracımın İç Aydınlatması Akümü Bitiriyor.İç aydınlatma süresi ayarlanır mı?

dreamer98
24.Mayýs.2015, 15:56
Merhaba,ZJ 5.9 1998 aracımın temizligini yaparken kapılar açıkken yada araç kilitli degilken iç aydınlatma lambaları yanıyor,bu konuda sorun yok fakat zaman tutmadım ama tahminimce 10 dakika gibi bi süre gectikten sonra lambalar kapanıyor ama hic bi kapıya dokunmadıgım halde kendiliginden 1,2 dakika icinde lambalar tekrar yanıyor,o yuzden geçen gün 4,5 saat arac temizligi yaptıgımda iç aydınlatmada cok fazla lamba oldugu icin aküm bitti,örnegin ic aydınlatma kendiliginden kapandıktan sonra farklı bi kapıyı actıgımda aydınlatma tekrar aktif oluyor bu dogal ama aydınlatma kapalı durumdayken 1 dakika sonra tekrar herhangi bi kapı acmadan iç aydınlatma lambalarının tekrar yanması sanki bi tuhaflık var gibime geldi.Bu konuya nasıl bi çözüm bulabilirim?Araç kilitliyken iç aydınlatma zaten kapalı, o konuda sorun yok.

ZJ 5.2 lerinde muhtemelen ic aydınlatma calısma prensibi aynıdır.ZJ 5.2 si olan bu konuda fikri olan arkadaslarda yardımcı olurlarsa sevinirim.Acaba yol bilgisayarından iç aydınlatmanın süresini ayarlayabilir miyim?Ya da gecici olarak iç aydınlatmayı kapatabiliecegim bi ayar var mı?Yardımlarınız icin simdiden teşekkür ederim.

dreamer98
24.Mayýs.2015, 17:40
ZJ 5.9 1998 aracımın kullanma kılavuzunda sayfa 57 de Gösterge Panosu Işık Yoğunluğu başlıgında açıklama var.Gösterge panosu ışık yogunlugu ayarlama cubugu, göstergelerin sol altında, farları acma dügmesinin sag tarafındaki ayar cubuğudur.
Aracı temizlerken Gösterge panosu ışık yogunlugu ayarlama cubugunu muhtemelen yanlıslıkla maximum en üsteki dikey centige getirmişimdir,o yuzden kumandayı en üste kaydırmak ya da en üste yakın hale getirmek tüm iç lambaları da aktif hale getirecektir.
Ayrıca aracımın kullanma kılavuzunda Sayfa 59da Bagaj Işığı başlıgında da sorumla ilgili gerekli acıklama var.Bütün kapılar kapalıyken ve sadece arka kapı acıldıgında bagaj lambası yüzeyindeki düğmenin itilmesiyle bütün iç lambalar yanacaktır,ikinci kez aynı düğmeye basmakla ışıklar kapanır.
Aracımın bagaj ışığının düğmesi acık kalmıs olabilir ya da sayfa 57 deki Gösterge panosu ışık yogunlugu ayarlama cubugu maximumdadır,ayarları dogru yaptıgım taktirde muhtemelen ic aydınlatmalar kısa süre yanıcaktır,yani aracımın suandaki gibi durmadan yanan iç aydınlatma sorunum çözülür diye tahmin ediyorum.Araçlarının iç temizligini yapan arkadaşların da araçlarının akülerinin kısa zamanda bitmesini önlemek icin bu ayarları gözden geçirmelerini tavsiye ederim.

Beatrix
24.Mayýs.2015, 20:35
Tüm sorularının cevabını kendin vermişsin zaten... :)

Han Solo
24.Mayýs.2015, 21:46
Ä°c isiklarim tamamini led ampulle degistirince acik da biraksan bisi olmuyor..

dreamer98
26.Mayýs.2015, 00:08
Tüm sorularının cevabını kendin vermişsin zaten... :)

Ergün Bey dediginiz gibi oldu :) Aracın kullanma kılavuzunun faydası büyük,aslında ilk kullanma kılavuzuna bakmakta fayda var.

Ä°c isiklarim tamamini led ampulle degistirince acik da biraksan bisi olmuyor..

Haklısınız Mert Bey,dediginiz gibi led ampül uygulaması olabilir fakat söküp takma işiyle suan icin ugrasmak istemedim,ayrıca aracın verdigi sarı ısıga en yakın sarı ısık veren ledler var mı bilmiyorum,fakat beyaz led ısıklara ısınamadım.Az enerji ceken led ampüllerin avantajları cok.

Bugun iç aydınlatma ile ilgili denemeler yaptım, gösterge panosu ayar cubugunu ortaya getirdim araç kapılarını kapattıktan sonra aracı kilitlemeden bekledigimde tahminimce lambalar 25-30 saniye yandıktan sonra söndü fakat herhangi bi kapıyı acarsam zaman tutamadım ama iç aydınlatma 10 dakika gibi yanıyor fakat sonra söndü mü tekrar yanmıyor,ancak baska kapı acarsam 10 dakika yine yanar,bagaj lambası yüzeyindeki düğmenin itilmesiyle bütün iç lambalar yandı,ikinci kez aynı düğmeye basmatıgımda ışıklar kapandı fakat farklı bi kapı acınca tekrar aydınlatmalar aktif hale geldi,bende suan icin gecici pratik bi çözüm buldum,örnegin 4 kapıyı ayrı ayrı acmak yerine,bütün kapıları acıp,sonra işimin o an icin olmadıgı kapıları itip tam kapatmadıgım taktirde,tekrar tam kapanmayan kapıları actıgımda ic aydınlatma devreye girmiyor,cünkü kapı zaten acık olarak algılanıyor :)Tabi yola cıkmadan önce bütün kapıları tam olarak kapatmayı unutmamak gerekir.