PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Wj Grand Cherokee 4.7 V8 Aracım 12 Gün Aküsüz Kaldı,1.viteste vuruntu yapıyor yardım?

dreamer98
26.Mart.2015, 19:00
Merhaba arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.Grand Cherokee Limited 4.7 V8 2001 aracımda akümü sarj etmek için sökmüstüm,aküyü sökmeden önce immobilizer sistemini devredısı bıraktım.Aracımda lpg yok.Daha önceleri akünün sadece - kutupbasını sökünce 15,20 dakika bekledikten sonra - yi tekrar takınca bi sorun olmuyordu.Fakat aküye bakım icin immobilizer sistemini devredısı bıraktıktran sonra ilk - sonra + kutbu cıkardım,aküyü sarj ettikten sonra takmaya zamanım olmadı ve yaklasık 12 gün sonra akü bekledigi icin tekrar sarj edip,sarj ettikten 1 gün sonra aküyü taktım,aracım calıstı fakat motor ısındıktan sonra vites D de iken ilk kalkısta biraz bekleyip vuruntu yapıyor.
Sarsıntıyla 1. vites geciyor,bazen 2.den 1 e düserkende biraz vuruntu yapıyor,geri viteste yani R de vuruntu yok,önce boyle sorunlarım yoktu,aracım 12 gün aküsüz kaldıgı icin elektronik parcalarda, tcm (transmission control module) ve pcm gibi beyinlerde sıfırlanma olmuş olabilir mi?Kendi yapabilecegim pratik bi çözümü var mı?Kontak anahtarını kapatıp actıgımda 4. seferde acık konumda done yazıyor yani hata kodu almıyorum.Sonradan örnegin 80-100 km yol yaptıktran sonra sürüs tarzıma göre vites gecisleri alısır mı yoksa serviste cihaz yardımıyla tcm nin quick learn işlemiyle tekrar tanıtılması mı gerekir?Akü dısında herhangi bi parca sökmedim.Akünün + dan sonra - kutbunu takarken cok az kıvılcım cıkması dogal mıdır?Aküyü komple söküp benim yasadıgım sorunu yasamayan arkadaslarda cevap yazarlarsa sevinirim.Teşekkürler.

mossin nagant
30.Mart.2015, 00:40
jeep lerin beynini blmiyorum ama subaru larda LEARNİNG ler var.
yani araç ilk önce yakıt şartına sonra ortam şartlarına ve son olarak kullanıcı artlarına göre orjinal haritalarının üzerne öğrendiği haritaları ekliyor.
yani sanal beyin gibi. öğrenip kendini geliştiriyor limitler dahilinde.

bu ecu resetlendiğinde kayboluyor ve tekrar öğrenim yapıyor.

aradan 2-3 gün geçmiş gerçi. şu an durum ne?
varmı değişiklik?

dreamer98
30.Mart.2015, 01:28
jeep lerin beynini blmiyorum ama subaru larda LEARNİNG ler var.
yani araç ilk önce yakıt şartına sonra ortam şartlarına ve son olarak kullanıcı artlarına göre orjinal haritalarının üzerne öğrendiği haritaları ekliyor.
yani sanal beyin gibi. öğrenip kendini geliştiriyor limitler dahilinde.

bu ecu resetlendiğinde kayboluyor ve tekrar öğrenim yapıyor.

aradan 2-3 gün geçmiş gerçi. şu an durum ne?
varmı değişiklik?

Dün aracımla yola cıkıp denemeler yaptım,sonuc aynı,toplamda 30km gitmisimdir fakat bi degisiklik olmadı,,biraz düzelme olsaydı daha fazla yol yapıp zamanla düzelmesini bekleyecektim fakat bu sekilde kullanmak araca zarar verebilir ,birkaç yeri aradım ve hafıza kaybından dolayı olma ihtimali cok yüksek dediler.Bazı yerler araç kendi sürüsünüze göre ögrenir dedi fakat arac kendi hafıza kaybından dolayı öğrenemez diyenler daha fazla.O yuzden bu hafta yetkili servise aracı götürmeyi düsünüyorum.Araca cihaz baglayıp yazılımı tekrar yüklerler muhtemelen,tcm icinde yine araca baglayacakları cihazla quick learn yaptırmak istiyorum.İlgilendiginiz icin sağolun.

dreamer98
31.Mart.2015, 00:04
Bugün yetkili servise gittim,daha önce aküyü çıkardıgım icin tcmde ve diger beyinlarin bazılarında sıfırlanma olmuş,aracımı cihaza bagladılar ve aracın yazılımını güncelleştirdiler,ayrıca tcm icinde quick learn işlemi yaptılar,sonra yetkili kişiyle test sürüsüne cıktık ve hic bi sorun kalmadı,simdi diğer vites gecişleride gayet güzel ve kalkısta vuruntu yok,vites D konumunda 2 den 1 e düserkende vuruntu yok,sorunum kısa zamanda çözüldügü icinde mutluyum.

Maverick
31.Mart.2015, 21:06
Bugün yetkili servise gittim,daha önce aküyü çıkardıgım icin tcmde ve diger beyinlarin bazılarında sıfırlanma olmuş,aracımı cihaza bagladılar ve aracın yazılımını güncelleştirdiler,ayrıca tcm icinde quick learn işlemi yaptılar,sonra yetkili kişiyle test sürüsüne cıktık ve hic bi sorun kalmadı,simdi diğer vites gecişleride gayet güzel ve kalkısta vuruntu yok,vites D konumunda 2 den 1 e düserkende vuruntu yok,sorunum kısa zamanda çözüldügü icinde mutluyum.

Geçmiş olsun. Maliyet olarak üzdü mü sizi?

dreamer98
31.Mart.2015, 23:06
Geçmiş olsun. Maliyet olarak üzdü mü sizi?

Sağolun,maliyet olarak üzmedi beni.